Bazı pülverizatör pompalarında ıslanabilir toz ve emülsiyon konsantre formülasyonlu ilaç kullanımının pompa performansına etkilerinin belirlenmesi
Determination of the usage of wettable powder and emulsifiable concentrate pesticide on effects of pump performance in some sprayer pumps
  1. Tez No: 299691
  2. Yazar: BARIŞ ÖZGÜR KOÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ GÜRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma kapsamında ıslanabilir toz (Sülfür 80 WP) ve emülsiyon konsantre (Di-amin 500 SL) formülasyonlu bitki koruma ürünü kullanımının; tarımsal savaşta kullanılan bazı pülverizatörler pompalarının verdi, hidrolik güç, fren gücü ve toplam randıman gibi performans karakteristikleri üzerine etkileri belirlenmiştir. Pompalar, ömür deney standında 20 bar ve 540 l/min' de çalıştırılmıştır. Ömür deneylerinde toz ve emülsiyon konsantre formülasyonlu ilaçlar sırasıyla 4 g / l ve 5,5 ml / l dozda kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre, emülsiyon konsantre formülasyonlu ilacın pompa performans karakteristikleri üzerindeki değişime etkisinin, toz formülasyonlu ilaca göre çok daha az olduğu belirlenmiştir. Ayrıca aşınmanın, pistonlu pompada piston-membranlı pompalara göre daha çok olduğu gözlemlenmiş olup, aynı pompa tiplerinde bile farklı olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışma sırasına pompalardaki aşınmanın en fazla sübap baskı yayları, pistonda ve membranda oluştuğu saptanmıştır. Pompa ömrünün uzaması için subap yataklandırılması ve pompa şeklinin geliştirilmesi, pompalarda aşınmanın azaltılması için ise daha dayanıklı malzeme kullanılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of the plant protection product (PPP), wettable powder(Sulphure 80 WP) and emulsifiable concentrate (Di-amin 500 SL), usage on sprayer pump?s characteristics, such as flow, hydraulic power, break power, total yield was determined. Sprayer pumps were performed-tested at 20 bar and 540 l/min in occupancy unit for pump sprayer. Wettable powder and emulsifiable concentrate PPP doses were set at 4 g / l ve 5,5ml / l, respectively, during occupancy test.According to the results, effects of emulsion stabile-based on alternation of pump performance characteristics are lower than wettable powders effects. Abrasion of piston pumps is higher than diaphragm pumps? and abrasion ratios are different in the same type pumps. Abrasion of pump is mainly occurred on piston pressure bedspring, piston and diaphragm. Bedded of the valve, pump shape and usage of the abrasion resistant material is necessary for lengthen of the pump occupancy and reduction of the pump abrasion, respectively.