Şeker pancarı tohumluğunda elektrostatik ayırma olanakları
The possibilities of using electrostatic seperation for sugar beet seeds
  1. Tez No: 299692
  2. Yazar: ZÜLFİ SARIPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VATANDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında, elektrostatik ayırma yönteminin, şeker pancarı tohumluğunda uygulanabilirliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaçla elde edilen iki farklı nemdeki (% 10,3-14,8) tohumluk materyali, iki farklı gerilimde (DC 21-33 kV) geliştirilen elektrostatik ayırıcı düzenekten geçirilerek sınıflandırılmaya tabi tutulmuştur. Üç bölmeli sınıflandırıcıda elde edilen tohumların çap dağılımı, ağırlık ve yüzde olarak belirlenmiş ve yüzde değerleri istatistiksel analize tabi tutulmuştur. Diğer yandan aynı koşullarda alınan sınıflandırılmış tohumluk örneklerine çimlenme deneyi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar gerilim seviyesi ve nem farklılıklarının değişik çap sınıflarında ayırma parametresi olarak etkili olabildiğini göstermiştir. Buna göre şeker pancarı tohumluğunda elektrostatik ayırmanın, özellikle 21 kV gerilim düzeyinde ve % 10,3 nem düzeyinde boş tohumların ayrılmasında etkili olabileceği belirlenmiştir. Bu durum elektrostatik ayırmanın diğer bazı tohumluk çeşitlerinde olduğu gibi şeker pancarı tohumluğunda da son işlem olarak kullanılabileceğini ve bu amaçla makine geliştirme olanaklarının bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to demonstrate the applicability of sugar beet seed with using electrostatic separation method. For this purpose, two different DC voltage of 21 and 33 kV developed through electrostatic mechanisms were applied to seeds with two different humidities of 10.3 and 14.8 % and then seeds were classified by the seperator. Distribution of diameter of the seeds obtained from three-chamber separator was determined as a percentage and weight and percentage values were subjected to statistical analysis. On the other hand, seed germination experiment was applied to the classified seeds under the same conditions. The results showed that voltage level and humidity differences can be effective in different diameter classes as a separation parameter. Accordingly, electrostatic separation for the sugar beet seed was determined to be effective in the separation of empty seeds, especially at the level of 21 kV voltage and 10.3% moisture. Electrostatic separation could also be used the last process of sugar beet seeds as well as some other varieties of seeds and concluded that there would be machine development opportunities for this purpose in near future.