Şeker pancarı (beta vulgaris var. saccharifera) tohumluk üretiminde azotlu gübrenin verim ve kaliteye etkisi
The Effect of nitrogenous fertilizer on yield and quality (beta vulgaris var. saccharifera) of sugar beet seed
  1. Tez No: 104473
  2. Yazar: GÜRHAN SİVİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Doktora Tezi ŞEKER PANCARI ( Beta vulgaris var. saccharifera) TOHUMLUK ÜRETİMİNDE AZOTLU GÜBRENİN VERİM ve KALİTEYE ETKİSİ Gürhan SÎVtŞOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Celâl ER Bu araştırma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde 1997-1998 yıllarında kurulmuştur. Araştırmanın amacı, şeker pancarı tohumluğunda azotlu gübrenin verim ve kaliteye etkisini tesbit etmektir. Üç tekerrürlü tesadüf blokları deneme desenine göre 18 adet parsel tesis edilerek, sua arası 70 cm ve sıra üzeri 55 cm olmak üzere her parsele 48 fide dikilmiştir. %33'lük Amonyum nitratlı gübrenin '/i' si dikimden önce, !4'si de dikimden sonra verilmiştir. Araştırma da bu parsellere biri kontrol olmak üzere, 7.S kg N/da, 15 kg N/da 22.5 kg N/da, 30 kg N/da, 37.5 kg N/da gübreler verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre 1997 yılında verim 144.30 - 213.70 kg/da, bin tohum ağırlığı 12.60 - 10.30 g, dolu tohum yüzdesi %77.00 - %57.33, boş tohum yüzdesi %21.00 - %39.66, çimlenmeyen dolu tohum 2.33 - 1.00 adet, çimlenme hızı 7 günde %59.30 - %37.66, çimlenme hızı 10 günde %74.00 - %60.33, elek değeri %83.40 - %84.10 olarak kaydedilmiştir. 1998 yılında ise sırasıyla 69.40 - 194.80 kg/da, 11.40 - 10.76 g, %79.66 - %62.00, %17.33 - %37.33, 3.66 - 1.66 adet, %60.33 - 30.66, %77.66 - %61.66, %81.13 - %77.93 arasında saptanmıştır. Sonuç olarak, dekara atılacak azot miktarının 22.5 kg veya civarında olmasının iyi olacağı tahmin edilmektedir. 2001, 85 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Şeker pancarı, tohum, azotlu gübre, gübre dozu, verim, kalite
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECT OF NITROGENOUS FERTILIZER ON YIELD and QUALITY (Beta vulgaris var. saccharifera) OF SUGARBEET SEED Gürhan SİVÎŞO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Supervisor: Prof. Dr. Celâl ER This research was conducted at Ankara University, Agricultural Faculty, Research and Application Farm in years of 1997-1998. The aim the research is to determine the effect of nitrogenous fertilizer on yield and quality of sugar beet seed. Randomized blocks design was used with 3 replication 48 seedling were planted in each plot at 70 cm on row distance and 55 within rows. While one-half of ammonium nitrate fertilizer (33%) was given before plating, rest were applied after planting 0, 7.5, 15.0, 22.5, 30.0, 37.5 kg nitrogen doses were applied per decare. According to the research results, yield, 1000 seed weight, percentage of mature seed, percentage of immature seed, the number of ungerminated mature seeds, germination force at 7 days, germination speed at 10 days and sifter value were recorded as 144.30- 213.70 kg/da, 12.60 - 10.30 g, 77.00% - 57.33%, 21.00% - 39.66%, 2.33-1.00, 59.30% - 37.66%, 74.00% - 60.33%, and 83.10% - 84.10% respectively in 1997. 69.4 - 194.8 kg/da, 1 1.40 - 10.76 g, 79.66% - 62.00%, 17.33% - 37.33%, 3.66 -1.66, 60.33% - 30.66%, 77.66% - 61.66%, 81.13% - 77.93% respectively in 1998. In conclusion, it is assumed that approximately 22.5 kg/da nitrogenous fertilizer is suitable. 2001, 85 pages KEY WORDS: Sugarbeet, seed, nitrogenous, fertilizer, fertilizer dose, yield, quality