Bazı kışlık buğday (T. aestivum L.) genotiplerinde yüksek ve düşük molekül ağırlıklı glutenin bant desenlerinin belirlenmesi ve kalite ıslahında kullanımı
Determination of high and low molecular weight glutenin patterns of some winter wheat (T. aestivum L.) genotypes and their utilization in quality breeding
  1. Tez No: 299702
  2. Yazar: AYŞE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MURAT ÖZGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma bazı kışlık ekmeklik buğday genotiplerinde glutenin bant desenleri ile ileri düzey kalite öğelerinin ilişkilendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak 59 genotip kullanılmıştır. Çalışmada yüksek ve düşük molekül ağırlıklı glutenin alt ünitelerindeki varyasyonun belirlenebilmesi için %5-20'lik kademeli ayırma jeli kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; yüksek molekül ağırlıklı glutenin alt birimlerini kodlayan Glu-A1 lokusuna ait 3 adet, Glu-B1 lokusuna ait 6 adet ve Glu-D1 lokusuna ait 7 adet allel, düşük molekül ağırlıklı glutenin alt birimlerini kodlayan Glu-A3 lokusuna ait 7 adet, Glu-B3 lokusuna ait 9 adet ve Glu-D3 lokusuna ait 4 adet allel olmak üzere toplam 36 adet allel belirlenmiştir. Glu-A1 lokusunda ?2*?, Glu-B1 lokusunda ?7+8?, Glu-D1 lokusunda ?5+10?, Glu-A3 lokusunda ?b?, Glu-B3 lokusunda ?a? ve Glu-D3 lokusunda ?c? bantları en çok görülen alleller olmuştur. Yapılan kalite ve SDS-PAGE analizleri sonucunda ekmeklik kalitesi en kötü olan çeşitlerin Mızrak çeşidi ve Ç-9 hattı olduğu, en iyi ekmeklik kaliteye sahip olan genotiplerin ise Gün-91, Tosunbey, Seval ve İkizce-96 çeşiti ile Ç-14 ve Ç-19 hattı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to associate banding patterns of glutenin in genotypes of winter bread wheat with some high level quality elements. 59 genotypes were used in the study. In the study to define variation subunits of high and low molecular weight glutenin, 5-20% of fractional separation gels was used. According to the results of the study 36 items of allel were defined as the sum of; 3 items of locus that codes subunits of high molecular weight glutenin, 6 items of allel belongs to locus of Glu-B1, 7 items of allel which belongs to locus of Glu-D1, 7 items belongs to the locus of Glu-A3 which codes subunits of low molecular weight glutenin, 9 items belongs to locus of Glu-B3 and 4 items of allel belongs locus of Glu-D3. The bands of ?2*?, ?7+8?, ?5-10?, b, a and c were the most probably seen allels in the locus of Glu-A1, Glu-B1, Glu-D1, Glu-A3, Glu-B3 and Glu-D3 respectively. As a result of quality and SDS-PAGE analysis, It was determined that Mızrak and Ç-9 line are the worst in terms of the quality of the bread and Gün-91, Tosunbey, Seval, İkizce-96 and Ç-14, Ç-19 lines are the best in terms of the quality of the bread.