Koyunlarda dondurulmuş koç sperması ile trans-servikal yapay tohumlama
Trans-cervical insemination with deep frozen ram semen in sheep
- Tez No: 299721
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİN CEDDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu Çalışmada Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma-Uygulama Çiftliği'nde yetiştirilen 100 baş Akkaraman, Sakız, Border Leicester, Lincoln, Ile de France melezi en az bir kez doğum yapmış koyunlar kullanılmıştır. Koyunlara Orta Anadolu koşullarında anestrus dönemi olarak kabul edilen Ocak ayında 14-16 gün süreyle progesteron süngerleri yerleştirilmiştir. Süngerler geri alınırken hayvan başına 750 IU PMSG enjeksiyonu uygulanmıştır. Deneme grubunda PMSG enjeksiyonundan 48 saat sonra hayvan başına 50-100 mg/koyun dozunda Prostaglandin E1 analogu olan Misoprostol (Cytotec, Pfizer-ABD) verilmiştir. 3-4 saat beklendikten sonra çözdürülmüş sperma ile trans-servikal tohumlama yapılmıştır. Doğal aşım yoluyla tohumlanan koyunlardan % 44,87 kuzulama oranı, % 91.02 tohumlanan koyun başına kuzu verimi ve % 55,12 kısırlık oranı elde edilmiştir. Misoprostol uygulanan deneme grubunda kuzulama oranı % 68,18, tohumlanan koyun başına kuzu verimi % 109,09 kısırlık oranı % 31,81 olarak bulunmuştur. Deneme ve kontrol grubunun döl verimi sonuçları karşılaştırıldığında deneme grubunda tohumlanan koyun başına kuzulama oranı daha yüksek bulunmuş, ancak bu farklılığın önemli olmadığı görülmüştür Yine kısırlık oranı deneme grubunda daha düşük bulunmakla beraber kontrol grubu ile olan farklılığın önemli olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effect of transcervical insemination with frozen thawed semen in synchronized ewes at anestrus phase. A total of 100 ewes (crossbred of Akkaraman, Sakız, Border Leicester, Lincoln, Ile de France) at Bahri Dağdaş International Agricultural Research Institute were used. Estrus was synchronized with progestagen-impregnated vaginal sponges for 14-16 day on January. Following synchronisation of oestrus, 750 IU PMSG was injected per ewe. Ewes were artificially inseminated with frozen semen after 3-4 h intra-cervical administration 50-100 mg of PGE1 analogue (misoprostol) for each. Lambing, infertility and fecundity rates were found as 44.87%, 55.12% and 91.02% in natural-mated group and 68.18%, 31.81% and 109.09% in misoprostol group, respectively. Fertility rate was numerically increased in misoprostol group compare to the control animals. Infertility rate was also numerically decreased in the treated group than the control ewes. The results indicated that acceptable fertilization and pregnancy rates could be obtained in estrous synchronized and transcervically inseminated ewes after misoprostol treatment.