Yüksek rakımlı dağ çayırları bitki örtüsü altında gelişen toprakların sınıflandırılması
Classification of soils developed on high altitude meadow
- Tez No: 299772
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜDAHİR ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırmanın amacı yüksek rakımlı dağ çayırlarında bitki örtüsü altında gelişen toprakların bazı genel özelliklerini belirlemek, bu toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerini ortaya çıkarmaktır. Çalışmanın yapıldığı Erzurum ili yüksek dağların düzlüklerinde plato niteliğindeki alanlar bakımından zengin bir coğrafyadır. Özellikle 2000 metrenin üzerinde yüksekliğe sahip alanlarda, çayır bitki örtüsü altında oluşan toprakların fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenerek ABD sınıflama sistemine göre sınıflandırılmıştır. Yüzey horizonun mollik epipedon olarak nitelendirildiği ve Mollisol ordosu içerisinde sınıflandırılan toprakların sürdürülebilir toprak yönetimi ve yem bitkileri üretimi açısından önemi ortaya konulmuştur. Yüksek rakımlarda uzun süren kış periyodu sonucunda kar sularının ve tabaka sızmalarının sonucu taban suyunun yükseldiği alanlarda yüzey toprağında biriken organik madde, bu toprakların eski sınıflama çalışmalarında çernozem olarak adlandırılmalarına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine some general properties of soils developed under prairie vegetation. The investigation area had rich geographical properties such as high mountain plateau in the plains in terms of the wealthy region. Especially, over 2000 m altitude areas formed under grassland vegetation was investigated and classified according to the Soil Taxonomy by examining the physical and chemical properties. Mollic epipedon horizon as the surface lands delineated and classified in the Mollisol. Mollisol soil has been evaluated very important for sustainable land management and fodder crops. Prolonged period of winter snow at higher elevations as a result of rising waters and areas of surface soil water in the base layer as a result of leaking accumulated organic matter, these soils called as Chernozem that studies have led to the former classification.