Türkiye'de üretilen erkek çorapları standartlarının belirlenmesi
  1. Tez No: 29979
  2. Yazar: BÜNYAMİN SÖNMEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BAŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, piyasada satılan erkek çoraplarının TSE standartlarına uygunluğu araştırılmıştır. Birinci ve ikinci bölümde, çorap üretilmesi ile ilgili bilgilere yer verilerek üretimde kullanılan hammaddelerin özellikleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde standardizasyon, standardizasyonun tarihsel gelişimi, önemi ve gerekliliği anlatılmış; standart ile kalite arasındaki ilişki üzerinde durulmuş ve bir standardı oluşturan bölümler hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, çorapların lif karışımları, yüzdeleri, boyutları, ter, yıkama, sürtünme renk haslıkları ile yıkamada boyutsal çekmenin ilgili standardlara göre testleri yapılmış ve sonuçlar tablolar halinde verilmiştir. Ayrıca elde edilen bilgiler ile etiket verileri karşılaştınlmıştır. Beşinci bölümde elde edilen sonuçlar ayrıntılı olarak incelenmiştir. -n-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the TSE performances of the socks sold on the market were studied. The first and the second chapters cover some information on the socks production and also the properties of the raw materials used were also discussed. In the third chapter, the term, 'standardization', its historical development, and importance were dealt with and the relation between standard and quality was discussed. Information on the essential parts of which a standard is composed was also given in the third chapter. In the forth chapter, the fibre composition, the blend percentage, its sizes, the fastness properties such as washing, abrasion and colour fastness and also the dimensional shrinkage after washing were studied in accordance with the related standards. The results were given in six tables. On the other hand, the experimental results were compared to the information written on the label of the manufacturer. In the fifth chapter, the results obtained from the experimental work were examined in detail. -ni-