Türkiye'de üretilen erkek çoraplarının incelenmesi
A Study of man-socks produced in Turkey
- Tez No: 105220
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu tezde Türkiye'de üretilen erkek çoraplarının son kullanım özellikleri ve kalite açısından standartlara uygunluğu incelenmiştir. Bu konu altında ayrıca çorap üretiminin tarihsel gelişimi, ve üretim şekilleri anlatılmıştır. Bu çalışma için materyal seçimi, toplumun çeşitli kesimlerinden erkeklere yapılan anket çalışması sonucunda, piyasada en çok satılan çorap markalarının belirlenip, satın alınmasıyla gerçekleştirilmiştir Asker ve erkek çoraplarının standardlar dahilinde belirlenmiş olan kullanım sırasındaki fiziksel ve kimyasal özellikleri, kalite ve ayak konforu açısından gerekli testler yapılarak incelenmiştir. İnceleme sonuçlan tablo ve grafikler halinde verilmiştir. Elde edilen bilgiler sonucunda, çorapların, üretim, kalite, kullanım uygunluğu ve standartlar hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the end-uses properties of men socks and their matching to quality standarts have been analysed Although, the historical development of socks production and the type of production are mentioned The choise of materials using for this thesis is required the questionaries asked to several men in several districts, being searched the best-seller socks brands and being bought several socks- brands as samples The pyschical and chemical end-uses properties of men and military socks which are declared into standarts are analysed by making tests required for quality and foot comfort. The results has been shown by graphics and tables. According to the results available, there has been values a bout production,quality, end-uses properties and standarts. Ill