Hasankale Pasinler pomzası ile üretilen betonların bazı mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigating several mechanical properties of concrete made up with Hasankale Pasinler pumice
- Tez No: 299795
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmada 7 seriden oluşan 5 grup halinde toplam 35 seri numune üretilmiştir. Gruplarda hacimce Hasankale pomza agregası ve normal agrega sırasıyla %0, %25, %50, %75, %100, serilerde ise ağırlıkça çimento, silis dumanı ve uçucu kül sırasıyla %5, %10, %15 oranında yer değiştirilerek kullanılmıştır. Elde edilen numunelerin TS 'na uygun olarak taze ve sertleşmiş birim hacim ağırlık, basınç dayanımı, eğilme dayanımı, basınç altında su işleme derinliği ve ultrasonik ses geçirgenlik değerleri değişimleri incelenmiştir.Silis dumanı betonun 28 günlük basınç ve eğilme dayanımını artırırken, uçucu külün karışımdaki miktarının artması bu iki parametrede bir miktar azalmaya neden olmuştur. Basınç ve eğilme dayanımını numunelerin içerdiği pomza agregası miktarına göre değerlendirdiğimizde pomza hafif beton agregası sınıfında bulunduğundan dolayı dayanımlarda düşüşe neden olmuştur. Ultrasonik ses geçirgenliği incelendiğinde ise silis dumanı ve uçucu kül daha boşluksuz bir beton elde etmemizi sağladığından ultrasonik ses geçirgenliğine olumlu etki yapmıştır. Pomza boşluklu yapısı sebebiyle ses geçirgenlik hızında azalmaya neden olduğu görülmüştür. Su işleme derinliği numunelerdeki pomza miktarı açısından incelendiğimizde ise pomza agregasının su tutuculuğu normal agregaya göre daha fazla olduğundan numunelerdeki pomza miktarı arttıkça numunenin içerine su alma miktarında da artış olmuştur. Silis dumanı ve uçucu kül katkıları ise su işleme derinliğini azaltıcı yönde etki etmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, values of unit weight, compressive, flexural strength, ultrasonic pulse velocity and depth of water treatment were evaluated in accordance with TS. There are 5 groups having 7 series and there are 3 samples in each series. In each group aggregate volume is changed by pumice 0%, 25%, 50%, 75%, 100% and amonut of cement was changed by silica fume and flying ash ratios of 5%, 10%, 15% respectively.In conclusion, silica fume increaased compressive and flexural strength of concrete but flying ash decreased two parametres. compressive and flexural strength were decreased with increasing amonut of pumice because of pumice was lightweight aggeregate. Ultrasonic pulse velocity was increased both silica fume and flying ash because we had concantrated samples with them . Pumice was decreased ultrasonic pulse velocity due to have porous structure. Since pumice aggregate had more water absorbtion capacity than normal aggregate, penetration of water to a sample increased with pumice. Silica fume and fly ash additives decreased penetration of water into sample.