N-baz karışık ligantlı yapıların sentezi ve yapılarının, spektroskopik özelliklerinin EPR tekniği ile belirlenmesi
Synthesis of the N-base mixed ligand structures and determination of spectroscopic properties, their structure with EPR technique
- Tez No: 299801
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TAPRAMAZ, PROF. DR. YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, sentezlenen ve geçiş metal iyonları katkılandırılan N-baz karışık ligantlı anorganik bileşikler EPR tekniği ile incelenmiştir. Mn2+ iyonu katkılandırılmış Zn(acs)2(H2O)4 tek kristalinin kompleks yapısı XRD ile belirlenmiş ve oda sıcaklığında alınan EPR spektrumlarından faydalanılarak spin-Hamiltonien parametreleri belirlenmiştir. NP tampon çözeltisinde büyütülmüş ve Cu2+ ve VO2+ iyonları katkılandırılmış DADT tek kristallerinin EPR spektrumları oda sıcaklığında alınarak değerlendirilmiştir. Cu2+ ve VO2+ iyonları katkılandırılmış DADT tek kristallerin her ikisinin yapılarında da üç farklı kompleks merkezi ve her bir merkeze ait dört site bulunmuştur. Optik soğurma verileri ve EPR sonuçları birlikte kullanılarak moleküler yörünge parametreleri hesaplanmıştır. Cu2+ iyonu katkılandırılmış Cdsac+4mim tek kristalinin oda sıcaklığında kaydedilen EPR spektrumlarından geçiş metal iyonuna ait iki farklı merkez ve her birine ait iki site gözlemlenmiştir. Spin-Hamiltonien parametreleri ve moleküler yörünge parametreleri hesaplanmış ve her bir numune için eşlenmemiş elektrona ait taban durumu dalga fonksiyonları belirlenmiştir.Çalışmanın ikinci kısmında, muhtemel bir yapısal değişimi gözlemlemek amacıyla Mn2+ iyonu katkılandırılmış Zn(acs)2(H2O)4 ve Cu2+ iyonu katkılandırılmış Cdsac+4mim tek kristallerinin EPR spektrumlarının sıcaklıkla değişimleri incelenmiştir. Bu numunelerin yanında, Mn2+ katkılandırılmış Cd(acs)2(H2O)2; VO2+, Cu2+ ve Mn2+ iyonları katkılandırılmış Mg(acs)2(H2O)4 ve Ca(acs)2(H2O)4 kristallerinin toz spektrumlarının da sıcaklıkla değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of two main sections. In the first section, synthesized and transition metal ions doped N-base mixed ligand inorganic compounds were examined with EPR technique. The complex structure of Mn2+ doped Zn(acs)2(H2O)4 single crystal determined with XRD and spin-Hamiltonien parameters were examined by making use of EPR spectra in the room temperature. EPR spectra of the Cu2+ and VO2+ ions doped and grown in the NP buffer solution DADT single crystals were recorded in the room temperature. In the both single crystal structure, three different complex structure and the four sites for each were found. The molecular orbital parameters were calculated by using the optical absorption data and the EPR results. For transition metal ions, two different center and the two sites for each center were observed from EPR spectra of Cu2+ ion doped Cdsac+4mim single crystal in the room temperature. The spin-Hamiltonien parameters and the molecular orbital parameters were calculated and the ground state wave functions of the unpaired electron were determined for each sample.In the second section of the study, in order to investigate the probable structural change, the temperature dependencies of Mn2+ doped Zn(acs)2(H2O)4 single crystal and Cu2+ ion doped Cdsac+4mim single crystals' EPR spectra were studied. Additionally, the temperature dependences of the powder spectra of Mn2+ doped Cd(acs)2(H2O)2; Cu2+, VO2+ and Mn2+ ions doped Mg(acs)2(H2O)4 and Ca(acs)2(H2O)4 crystals were investigated.