Kuzeydoğu Anadolu bölgesi Tephritinae ve Terellinae (Diptera:Tephritidae) türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
Faunistic and systematic studies on species of the Tephritinae and Terellinae (Diptera: Tephritidae) in Northeast Anatolian region
- Tez No: 299809
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜSTEM HAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 308
Özet
Kuzeydoğu Anadolu Bölgesi'nde 2006-2010 yılları arasında sürdürülen bu çalışmada, Tephritidae (Diptera) familyasına ait Tephritinae (16 cins, 42 tür) ve Terellinae (4 cins 19 tür) altfamilyalarından toplam 20 cins ve 61 tür tespit edilmiştir. Bunlardan, Acinia (Loew) cinsi ile Acinia biflexa (Loew), Terellia (Cerajocera) nigronota (Korneyev) ve Terellia (Cerajocera) plagiata (Dahlbom) türleri, Türkiye'den ilk kez kaydedilmiştir. Bunlara ek olarak, Tephritis cinsine ait bilim dünyası için yeni bir tür tanımlanmıştır.Altfamilya, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmış; türlerin taksonomik öneme sahip kanat ve genital yapılarının çizim veya fotoğrafları verilmiştir. Ayrıca, belirlenen türlerin Türkiye ve Dünyadaki yayılışları ile konukçu bitkileri kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Northeast Anatolian Region of Turkey during 2006-2010. Totally, 61 species belonging to the family Tephritidae (Diptera), in twenty genera from the subfamilies Tephritinae (42 species in 16 genera) and Terellinae (19 species in four genera) were determined. Among these, the genus Acinia (Loew) and the species Acinia biflexa (Loew), Terellia (Cerajocera) nigronota (Korneyev) and Terellia (Cerajocera) plagiata (Dahlbom) were recorded for the first time in Turkey. Additionally, a new species for the science was described in the genus Tephritis.Identification keys for the subfamilies, genera and species were prepared. The drawings or photographs of wings and genital parts having taxonomical importance were given. In addition, distributions of all species in the World and Turkey, and host plants were also recorded.