Erzurum ili Nitiidulidae (Coleoptera) türleri üzerinde faunistik çalışmalar
Faunistic studies on the species of Nitidulidae (Coleoptera) in Erzurum
- Tez No: 299810
 - Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ASLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Erzurum ili Nitidulidae faunasını saptamaya yönelik olarak yapılan bu araştırma, 2009-2010 yıllarında sürdürülmüştür. Ayrıca, daha önceki yıllarda Erzurum merkez ve ilçelerinden toplanmış ve Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'ndeki Entomoloji Müzesi (EMET)' nde muhafaza edilen materyal de değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, Meligethinae altfamilyasından 12 cinse bağlı 24 tür, Carpophilinae altfamilyasından 1 cinse bağlı 1 tür olmak üzere, toplam iki altfamilyaya bağlı 13 cins ve 25 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden, Brassicogethes aeneus (Fabricius 1775), B. coracinus (Sturm 1845), B. viridescens (Fabricius 1787), Clypeogethes lepidii (Miller 1851), Fabogethes nigrescens (Stephens 1830) ve Meligethes diversus (Schilsky 1893) türlerinin çalışma alanındaki en yoğun ve yaygın türler oldukları bulunmuştur. Ayrıca, Sagittogethes ater (C. Brisout de Barneville 1863), Stachygethes ruficornis (Marsham 1802) ve Xerogethes kraatzi (Reitter 1871) türleri ise Erzurum faunası için yeni kayıttır. Çalışmada, saptanan türlerin altfamilya ve cins tanı anahtarları, kısa morfolojik özellikleri, Türkiye ve dünyadaki dağılışları, örnek sayıları ve toplama yerleri ile ilgili etiket bilgileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This Study was carried out to determine fauna of the family Nitidulidae in Erzurum province in 2009-2010. In addition, the material collected in previous years from Erzurum province and preserved in Ataturk University, Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection, the Entomology Museum, Erzurum, Turkey (EMET) is also evaluated. As a result, twenty-four species from twelve genus belonging to the subfamily Meligethinae, one species from one genus belonging to the subfamily Caropohilinae and a total of twenty-five species from thirteen genera of two subfamilies belonging to the family Nitidulidae have been recorded. Among them, Brassicogethes aeneus (Fabricius 1775), B. coracinus (Sturm 1845), B. viridescens (Fabricius 1787), Clypeogethes lepidii (Miller 1851), Fabogethes nigrescens (Stephens 1830) and Meligethes diversus (Schilsky 1893), has been found as the most abundant and widespread in study area. Separately, Sagittogethes ater (C. Brisout de Barneville 1863), Stachygethes ruficornis (Marsham 1802) and Xerogethes kraatzi (Reitter 1871) are new records for the Erzurum fauna. In addition, distributions in Turkey and on the world, keys of subfamily and genus, short taxonomic characters belonging to each species, the number of the specimens and locality records for each species investigated were also given.