Tuzlu ortamlardan izole edilen Mikrofungusların antioksidan özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant properties of Microfungi isolated from hipersaline environments
  1. Tez No: 299815
  2. Yazar: AYSEL KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Antioksidanlar, normal metabolizma sırasında üretilen bazı reaktif oksijentürlerinin vücuda verdiği yoğun zararı azaltabilen veya tamamen ortadan kaldırabilenmaddelerdir. Genelde bitkisel kaynaklar doğal antioksidan olarak kullanılırken, sonyıllarda ekstrem ortamlardan izole edilen metabolitlerinde bu amaçla kullanılabileceğiçeşitli çalışmalarla gösterilmiştir. Ekstrem bir ortam olan tuzlu ortamlardan izole edilenmikrofunguslar, yeni antioksidan maddeler için doğal bir kaynak oluşturmaktadırlar.Bu çalışmada, tuzlu ortamlardan izole edilen mikrofungusların antioksidanözelliklerinin belirlenebilmesi için, Folin-Ciocalteu kolorimetrik metodu kullanılaraktoplam fenolik madde içeriği, DPPH (2,2-difenilpikrilhidrazil) üzerinden serbest radikalsüpürücü etki ve antioksidan enzimlerden olan süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz(KAT) spesifik enzim aktivitesi araştırılmıştır. Serbest radikal süpürücü etki tayini içinüç farklı konsantrasyon (9.6×10-4, 1.8×10-3 ve 3.6×10-3 mg/mL) kullanılmıştır. Ayrıcaserbest radikal süpürücü etki ince tabaka kromotografisi ile değerlendirilmiştir. Toplamfenolik madde miktar tayininde; 1 (%98), 9 (%82), 17 (%50), 5 (%45) ve 15 (33) kodluizolatlar yüksek aktivite göstermiştir. Serbest radikal süpürücü etki açısından ise; 1(%86), 2 (%69), 7 (%67), 8 (%78), 9 (%76), 13 (%79), 15 (%78) dir. Süperoksitdismutaz, spesifik enzim aktivitesi 20 adet fungustan 12 tanesinde (izolat numaralarısırasıyla; 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 18, 19 ve 20) yüksek bulurken, spesifik katalazaktivitesi 16 tanesin de (1, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ve 20) yüksekbulunmuştur.Sonuçlara göre, tuzlu ortamlardan izole edilen funguslar serbest radikalsüpürücü aktivite ve spesifik enzim aktiviteleri açısından korelasyon göstermektedir.Bu çalışma yeni doğal antioksidan maddelerin keşfi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Antioxidants, which are produced during normal metabolism, reactive oxygenspecies in some of the extensive damage to the body-killing substances that can reduceor completely. Generally used as vegetable sources of natural antioxidants, extremeenvironments in recent years, several studies have demonstrated that isolatedmetabolites can be used for his purpose. Microfungi isolated from the saltyenvironments of extreme environments, constitue a natural resorce for new antioxidantsubstances.In this study, the antioxidant properties of microfungi isolated from salineenvironments in order to determine the Total Phenolic content, DPPH (2,2-difenilpikrilhidrazil) via free radical scavening effect and antioxidant enzymessuperoxide dismutase and catalase, the enzyme specific activity was investigated. Forthe determination of free radical scavenging effect of three different concentrations(9.6×10-4, 1.8×10-3 and 3.6×10-3 mg/ml) were used. In addition, free radical scavengingeffect was evaluted thin-layer chromatography. Quantification of total phenoliccompounds; 1 (%98), 9 (%82), 17 (%50), 5 (%45) and 15 (33) coded isolates showedhigh activity. In terms of the free radical scavenging effect; 1 (%86), 2 (%69), 7 (%67),8 (%78), 9 (%76), 13 (%79), 15 (%78) is. Superoxide dismutase, a specific enzymeactivity in fungi out of 20 12 of them (numbers of isolates, respectively; 1, 4, 5, 6, 7, 8,9, 11, 12, 18, 19 and 20) high, while the specific catalase activity and 16 (1, 4, 5, 6, 8, 9,10, 11, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 and 20) were higher.According to the results, free radical scavenging activity of fungi isolated fromsalty environments, and had a correlation specific enzyme activities. This study isimportant for the discovery of new natural antioxidant substances.