Bazı geçiş metalleri ile karışık ligantlı pirazin-2,3-dikarboksilat komplekslerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
The syntheses and characterization of some transition metal mixed ligant pyrazine-2,3-dicarboxylate complexes
  1. Tez No: 299816
  2. Yazar: GÜNEŞ GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ZAFER YEŞİLEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada Co(II), Cu(II), Zn(II) ve Cd(II) ile pirazin-2,3-dikarboksilik asitin (H2pzdk) karışık ligantlı on yedi kompleksi sentezlenmiştir. Komplekslerin yapıları, elementel analiz, manyetik duyarlık, kırmızıaltı ve Morötesi-Görünür bölge spektroskopisi, X-ışınları tek kristal ve ısıl analiz çalışmaları ile aydınlatılmıştır. İkincil ligant olarak verici atomları azot olan imidazol (im), 1-metilimidazol (1-mim), 2-metilimidazol (2-mim), 4-metilimidazol (4-mim), 1,10-fenantrolin (phen), di-(2-pikolil)amin (dpa) ve 1,2-bis(4-piridil)etilen (dpeten) kullanılmıştır.Pirazin-2,3-dikarboksilat ligantı metal iyonlarına, çift dişli, üç dişli köprü, dört dişli köprü ve beş dişli köprü ligantı olarak beş farklı şekilde, Hpzdk ligantı ise dört ve beş dişli köprü ligantı olarak metal iyonlarına koordine olmuştur.Co(II) ve Cu(II) komplekslerinin paramanyetik ve sırasıyla üç ve tek eşleşmemiş elektrona sahip olduğu belirlenmiştir. Morötesi-Görünür bölge spektrumunda Cu(II) komplekslerin 617-671 nm aralığında, d-d geçişlerine karşılık gelen pikler gözlenmiştir. Zn(II) ve Cd(II) komplekslerinin katı fazda ve oda sıcaklığında güçlü emisyon bandları verdiği belirlenmiştir.Yapılan ısıl analiz çalışmalarından ilk bozunma basamağının, çözücü molekülleri ve akua ligantlarının ısıalarak uzaklaşmasına, takip eden basamaklar ise ligantların kısmen veya tamamen bozunmasına karşılık geldiği anlaşılmıştır. Komplekslerdeki son bozunma ürünlerinin ise metal oksit bileşikleri olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, seventeen mixed ligant complexes of Co(II), Cu(II), Zn(II) and Cd(II) transition metal ions with pyrazine-2,3-dicarboxylic acid (H2pzdk) have been synthesized. The structural and spectroscopic properties of synthesized complexes were characterized by using elemental analyses, magnetic susceptibilities, infrared and UV-Vis. spectroscopy, thermal analysis and single crystal X-ray diffraction techniques. As a secondary ligant, imidazole, 1-methylimidazole, 2-methylimidazole, 2-methylimidazole, 1,10-phenantroline, di-(2-picoly)amine and 1,2-di(pridly)ethylene ligants which have N donor atom has been chosen in the syntheses of the complexes.Pzdk ligand coordinated to metal ions in different five coordination mode such as bidentate, tridentate, tetradentate and pentadentate bridged ligand. Moreover, Hpzdk coordinated to metal ions as tetradentate and pentadentate bridged ligand.Co(II) and Cu(II) complexes were found to be paramagnetic with an unpaired electron. Some Cu(II) complexes shows broad band in the range of 617-671 due to d-d transitions. Some complexes exhibit strong fluorescent emission bands in the solid state at room temperature.Decomposition stages of complexes were identified by thermal analysis studies. First decomposition stages related to lose solvent molecules and aqua ligants, following stages related to ligants are partially or completely disintegration. In the final decomposition products of complexes were identified as metal oxides.