Kayısı çekirdeği ve kestane kabuklarının alternatif enerji kaynağı olarak değerlendirilmesi
Evaluation of chestnut and apricot kernel shell as an alternative energy source
- Tez No: 299819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKNUR DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada kayısı çekirdeği kabuğu ve kestane kabuğunun bir enerji kaynağı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Kayısı çekirdeği kabuğu ve kestane kabuğunun enerji kullanımı açısından araştırılması için sabit yatak reaktöründe pirolizi gerçekleştirilmiştir. Piroliz deneyleri iki aşamada gerçekleşmiştir. İlk olarak, ısıtma hızı (10, 50 ºC/dk), piroliz sıcaklığı (350, 400, 450, 500, 550,ºC), sürükleyici gaz akış hızı (50, 100, 150, 200 cm3/dk) gibi piroliz parametrelerinin piroliz ürün verimlerine etkisi incelenmiştir.Çalışmanın ikinci aşamasında ise piroliz deneyleri sonucunda elde edilen sıvı ürünler spektroskopik ve kromatografik yöntemler ile incelenerek, fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, petrol ve petrol türevi yakıtların özellikleri ile karşılaştırılmıştır. Katı ürünlerin de fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenerek yapısı aydınlatılmaya çalışılmıştır. Deneylerden elde edilen katranların FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), 1H-NMR (Proton Nuclear Magnetic Resonance) spektrumları alınmış ve elementel analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca katranlar sütun kromatografisinde fraksiyonlarına ayrılmış; alt fraksiyonların FTIR spektrumları yapılmış, katran içindeki hidrokarbon türleri belirlenmiştir.Uygun koşullarda çalışıldığında çevreye dost, yenilenebilir kaynak olan biyokütlenin pirolizi ile değerli sıvı ve katı ürünlerin elde edilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, apricot kernel shell and chesnut shell were studied to utilize as an energy source. The pyrolysis of apricot kernel shells and chestnut shell were carried out in a fixed bed reactor. The first stage of pyrolysis was performed in different atmospheres and the effects of pyrolysis parameters such as heating rate (10, 50 ºC/min), pyrolysis temperature (350, 400, 450, 500, 550 ºC), and sweeping gas flow rate (a nitrogen flow rate of 50, 100, 150, 200 cm3/min) were investigated. In the second stage of the study, the tars obtained from the pyrolysis experiments were examined by spectroscopic and chromatographic methods in order to determine their physical and chemical properties. These results were compared with the properties of the fuels based on petroleum and its derivatives. The physical and chemical properties and the structures of the solid products obtained from these experiments were also determined. Tars obtained from the experiments were characterized by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Proton Nuclear Magnetic Resonance (1H-NMR) and elemental analyses. The tars were fractioned in column chromatography; FTIR spectra of subfractions were taken and type of hydrocarbons were found.It was determined that valuable liquid and solid products could be obtained under optimum by conditions by the pyrolysis of biomass which is a renewable and environmentally friendly resource.