Studies on some complexes
Bazı kompleksler üzerine çalışmalar
- Tez No: 299828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHİRE ÖZEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
R birimli ve birleşmeli bir halka ve X, R-modüllerin bir sınıfı olsun. Bu tezüç bölümden oluşur. Bölüm 1' de diğer bölümlerde de kullandığımız homolojik cebirdegerekli olan bazı tanım ve teoremler verildi. Bölüm 2' de injective (projective)kompleksler ve DG-injective (projective) komplekslerin genellemeleri olan X-injective(projective) kompleksleri ve DG(X-injective (projective)) kompleksleri tanımladık vebazı özelliklerini elde ettik. Bununla birlikte C(X-injective (projective))-preenvelopes(precovers) konusunu inceledik. Son olarak X*-kompleks ve C(X*) sınıfını tanımladıkve bir kompleksin C(X*)-envelope (cover)' ını araştırdık.
Özet (Çeviri)
Let R be any associative ring with unity and X be a class of R-modules. Thisthesis consists of three sections. In section 1, it is given some necessary definitionsand theorems in homological algebra which is used in other sections. In section 2,we define X-injective (projective) and DG(X-injective (projective)) complexes whichare generalizations of injective (projective) complexes and DG-injective (projective)complexes and obtain some properties. Moreover, we investigate C(X-injective (projective))preenvelopes (precovers). Finally, in section 3, we define an X*-complex anda class C(X*) and investigate C(X*)-envelope (cover) of a complex.