Bazı benzimidazol türevlerinin platin(II) komplekslerinin sentez ve in vitro antitümör üzerinde çalışmalar
Studies on synthesis and in vitro antitumor activities of platinum (II) complexes with some benzimidazole derivatives
  1. Tez No: 124023
  2. Yazar: GÖKÇEN EREN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FATMA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
119 VI. ÖZET Bu çalışmada, in vitro antitümör etkilerini ve benzimidazol ligandlarının serbest N-H grubunun antitümör aktivite üzerindeki rolünü araştırmak amacıyla taşıyıcı ligand olarak 1-H/ veya -metil-2-klorometil/ veya - asetoksimetil/ veya 2“-hidroksietilbenzimidazol ligandlarına sahip altı adet yeni Pt(II) kompleksi sentezlendi ve Hücre Kültürü yöntemi kullanılarak insan HeLa serviks adenokarsinom hücrelerine karşı test edildi. 2-Sübstitüe ligandlar, 1,2-fenilendiamin ile uygun karboksilik asitin 4 veya 5 N hidroklorik asit içinde kondensasyonu ile elde edildi. 1 -Metil-2-(2 ' -hidroksietil)benzimidazol ve 1 -metil-2-hidroksimetilbenzimidazol, 2-(2,-hidroksietil) ve 2-hidroksimetilbenzimidazolün sodyum hidroksit ve dimetil120 - sülfat ile alkillerime reaksiyonları ile elde edildi. 2-asetoksimetilbenzimidazolün N 1 -metillenmesi etanollü ortamda metil iyodür kullanılarak yapıldı ve l-metil-2- klorometilbenzimidazol, l-metil-2-hidroksimetilbenzimidazolün tiyonil klorür ile reaksiyonu sonucunda elde edildi. Kompleksler, ligandlar ve potasyumtetrakloroplatinatın 0.5 N hidroklorik asit veya etanol-su veya sulu ortamda reaksiyonları ile sentezlendi. Pt(II) komplekslerinin kimyasal yapıları, elementel analizleri ve İR, 'H-NMR spektrumları, ligandlarına ait spektrumlar ile karşılaştırılması yolu ile belirlendi. 2-Asetoksimetilbenzimidazol ligandlarını taşıyan Pt(II) kompleksinin yapısı X-ışını kristallografisi yöntemi ile de açıklandı. Pt(II) komplekslerinin genel formüllerinin [PtL^Cl?] ( L= 2-klorometil/ -asetoksimetil/ -(2”-hidroksietil) ve l-metil-2-klorometil/ -asetoksimetil/ -(2N-hidroksietil)benzimidazol ) olduğu saptandı. Kompleks 7, 8, 9, 1 1 için, analitik sonuçların da doğruladığı gibi su ve dimetilformamit molekülleri dahil edildi. Tek dişli ligand olarak davranan benzimidazol türevlerinin platin atomuna beklenildiği gibi, tersiyer azot atomları ile bağlandığı belirlendi.-121 Test edilen bileşikler arasında 2-asetoksimetilbenzimidazol ligandlarını taşıyan Pt(II) kompleksinin, referans bileşik olarak kullanılan cisplatinden biraz daha aktif olduğu bulundu. Ayrıca, test edilen Pt(II) komplekslerinin aktivitesi için serbest N-H grubunun gerekli olduğu yorumu yapılabilir. Ancak, bu yorumun desteklenmesi için daha ayrıntılı çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
122. VII. SUMMARY In this study, in order to investigate their in vitro antitumor activity, and the role of the free N-H group of benzimidazole ligands on the antitumor activity, having 1-H/ or -methyl-2-chloromethyl/ or -acetoxymethyl/ or -2“-hydroxymethylbenzimidazole ligands as ”carrier ligands“ six new Pt(II) complexes were synthesized, and tested against the human HeLa cervix adenocarcinoma cell line using Cell Culture method. 2-Substituted ligands were obtained by condensing 1,2-phenylendiamine with an appropriate carboxylic acid in the presence of 4 or 5 N hydrochloric acid. l-Methyl-2-(2”-hydroxyethyl)benzimidazole, and l-metil-2-hydroxymethylbenzimidazol were obtained by the alkylation reactions-123 of 2-(2“-hydroxyethyl), and 2-hydroxymethylbenzimidazoles with sodium hydroxide, and dimethyl sulphate. Nl-methylation of 2-acetoxymethyl benzimidazole was made by using methyl iodide in the medium of ethanol, and l-methyl-2-chloromethylbenzimidazole was obtained by the reaction of l-methyl-2-hydroxymefhylbenzimidazole and thionyl chloride. The complexes were synthesized by the reaction of the ligand and potassiumtetrachloroplatinate in the medium of 0.5 N hydrochloric acid or ethanol-water or water. The chemical structure of the Pt(II) complexes were characterized by their elemental analyses and their IR, ^-NMR spectra compairing with of those the ligands. The structure of the Pt(II) complex bearing 2-acetoxymethyl benzimidazole ligands was also characterized by X-ray crystal analysis. It was determined that the general formula of the Pt(II) complexes were [Ptl^Cy ( L= 2-chloromethyl/ -acetoxymethyl/ -(2 ”-hydroxy ethyl), and l-methyl-2-chloromethyl/ -acetoxymethyl/ -(2"-hydroxyethyl)benzimidazole ). For complexes 7, 8, 9, 11, molecules of water and dimethylformamide were included as justified by the analytical results.- 124 It was concluded that the benzimidazole derivatives behave as monodentate ligands bound to the platinum atoms via their tertiary nitrogen atoms as expected. Among the compounds tested Pt(II) complex having 2-acetoxymethylbenzimidazole ligands was found to be slightly more active than cisplatin used as reference compound. It is also possible to interpret free N-H group was necessary for the activity of the Pt(II) complexes tested. But, in order to confirm this interpretation more detailed studies are required.