The effect of intermittent fasting and water restriction on arrhythmias induced by ischemia-reperfusion in rats
Sıçanlarda aralıklı açlığın ve susuzluğun iskemi-reperfüzyon ile uyarılan aritmiler üzerine etkisi
- Tez No: 299829
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İskemi ve reperfüzyon ile uyarılan ventriküler taşikardi veya ventriküler fibrilasyon gibi aritmiler miyokardiyal iskemiden kaynaklı ölümün en önemli sebeplerinden birisidir. Bu nedenle insanlarda koronerlerin ani tıkanmasıyla oluşan miyokardial iskemiye karşı direnci artıracak faktörlerin bulunması önemlidir. Yaşam stilini veya beslenme alışkanlıklarını değiştirmek kardiyovasküler hastalıklar sonucu oluşan ölümleri azaltmada veya önlemede kullanılan ilaçlardan daha etkili olabilir. Kalori kısıtlaması, aralıklı açlık veya alternatif gün açlığını kapsayan diyet kısıtlaması insanlarda koroner arter hastalıkları yüzünden oluşan ölümlerin azaltılmasında koruyucu olabilir. Son zamanlarda, araştırmacılar aralıklı açlığın çeşitli etkileri üzerine odaklanmaktadır. Aralıklı açlığın kardiyovasküler hastalıkları azaltabildiği gösterilmiştir. Literatürde aralıklı açlığın ve su kısıtlamasının iskemi-reperfüzyon ile uyarılan aritmiler üzerine etkisini gösteren çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada 8-9 aylık otuz sıçan kullanıldı. Sol koroner arterin ligasyonu ile 6 dakikalık iskemi, bunu takiben arterin açılmasıyla 6 dakikalık reperfüzyon oluşturulmuştur. Kontrol grubuna istediği kadar su ve besin sağlandı. IFW1 grubu bir ay süreyle aralıklı açlık ve su kısıtlamasına maruz bırakıldı. IFW2 grubu bir ay aralıklı açlık ve su kısıtlamasına maruz bırakılmasını takiben, bir ay normal beslendi. İskemi ve reperfüzyon sırasında EKG ve arteriyal kan basıncı kaydedildi. Ligasyondan önce kan glikoz seviyesi'de ölçüldü. İskemi ve reperfüsyon sırasındaki kan basıncı ve kalp atım oranı gruplar arasında belirgin bir farklılık göstermedi. Benzer olarak, aritmilerin süresi ve çeşidi kullanılarak hesaplanan aritmi skorunda belirgin bir fark gözlenmedi. Ancak, IFW1'de iskemi sırasındaki aritmik periyot diğer gruplara göre daha uzundu. Aralıklı açlığa ve su kısıtlamasına maruz bırakılan hayvanlardaki kan glikoz seviyesi belirgin bir şekilde düştü. Sonuç olarak, Ramazan açlığının deneysel modeli olan aralıklı açlık ve su kısıtlamasının iskemi ve reperfüzyonla uyarılan aritmilerin şiddeti üzerine etkisinin olmadığı bulundu. İlerideki çalışmalarda, iskemi reperfüzyon aritmilerinin ve akut koroner arter tıkanmasını takiben oluşan ölüm oranının azaltılmasında diğer kısıtlama modellerinin etkisinin araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ischemia and reperfusion induced arrhythmias such as ventricular tachycardia or ventricular fibrillation are one of the most important causes of death in myocardial ischemia. That is why, it is important to find factors increasing resistance against myocardial ischemia induced by sudden occlusion of coronaries in human being. The changing of life style or feeding habit may be more effective in the reduction or prevention of death from cardiovascular disease instead of using drug. Dietary restriction, including caloric restriction, intermittent fasting or alternative day fasting may be protective in the decreasing the incidence of death due to the coronary artery disease in human being. Recently, researchers have focused on the various effects of intermittent fasting. It has been shown that intermittent fasting can reduce cardiovascular disease. In literature, there could not found any research related with the effect of both intermittent fasting and water restriction on the ischemia and reperfusion induced arrhythmias in rats. Thirty male rats in 8-9 months old were used in this study. Six minutes ischemia was produced by ligation of left coronary artery which was followed by six minute reperfusion by releasing of this artery. Control group was fed ad libitum. IFW1 group was subjected to intermittent fasting and water restriction for one month. IFW2 group was maintained one month intermittent fasting and water restriction followed by one month normal feeding.ECG and arterial blood pressure were recorded during ischemia and reperfusion. Blood glucose level was also measured before ligation. The blood pressure and heart rate during ischemia and reperfusion did not show a significant difference among groups. Similarly, there was no significant difference in arrhythmia score calculated from duration and type of arrhythmia. But arrhythmic period during ischemia in IFW1 was longer in respect to other groups. Blood glucose level significantly decreased in animals maintained on food and water intermitted restriction. In conclusion, it was found that the intermittent fasting and water restriction that is experimental model of Ramadan fasting did not have any effect on the severity of arrhythmia induced by ischemia and reperfusion. Further studies should be made to research the effect of other restriction models on the ischemia or reperfusion induced arrhythmia and the survival rate of animals after acute coronary artery occlusion.