Bazı 1,2-disübstitüebenzimidazol türevlerinin platin(II) kompleksleri üzerinde çalışmalar
Studies on platin(II) complexes of some 1,2-disubstitutedbenzimidazole derivatives
- Tez No: 90205
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Onkoloji, Pharmacy and Pharmacology, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada, in vitro antitumor aktivitelerini ve ligandların ve Pt(II) komplekslerinin benzimidazol halkasına ait serbest N-H grubunun aktivite üzerindeki rolünü araştırmak amacı ile altı adet 2-non/ -metil/ -etil/ -aminometil/ benzil/-fenoksimetilsübstitüe benzimidazol ve üç adet l-metil-2-metil/-hidroksi- metil/ -fenilsübstitüebenzimidazol türevi ligand ve bu ligandların Pt(II) kompleksleri sentezlendi. 2-Sübstitüe ligandlar, 1,2-fenilendiamin ile uygun bir karboksilik asitin 4-5 N hidroklorik asit veya polifosforik asit içinde kondenzasyonu ile elde edildi. 1,2-dimetil ve l-metil-2-fenilbenzimidazoller, 2-metil ve 2-fenilbenzimidazol sodyumhidrür ve metil iyodür ile dimetilformamitli ortamda alkilleme reaksiyonlan ile elde edildi. 2-Hidroksimetübenzimidazolün N^alkillenmesi sodyum hidroksit ve dimetil sülfat kullanılarak yapıldı.172 Kompleksler, ligandlar ve K^PtCU'ın etanol-su veya dimetilformamitli ortamda reaksiyonları ile sentezlendi. Sentezlenen ligandlar literatürde daha önce kayıtlı bileşiklerdir. Kompleksler, Bileşik 10, 11, 13 hariç orjinaldir. Pt{II) komplekslerinin kimyasal yapılan; elementel analiz verileri ve İR ve lH NMR spektumlarımn, ligandlanna ait spektrumlan ile karşılaştırılması yolu ile belirlendi. Pt(H) komplekslerinin genel formüllerinin [PtLaCb] [ L= 2-hidrojen/ -metil/ - etil/-benzil/-fenoksimetil ve l-metil-2-metil/-fenilbenzimidazolleri simgelemektedir.] ve PtLCİ2 [L=2-aminometil ve l-metü-2-Wdroksimetilbenzimidazolleri simgelemek tedir.] olduğu saptandı. Tek dişli ligand olarak davranan benzimidazol türevlerinin platin atomuna tersiyer azot atomları ile iki dişli ligand olarak davranan benzimidazol türevlerinin platin atomuna tersiyer azot atomları ve ayrıca benzimidazol halkasının yan zincirinde yer alan heteroatomlar aracılığı ile bağlandığı belirlendi. Tüm ligandlar ve komplekslerin in vitro antitumor etkileri ön deneme niteliğinde olan“Rec-Assay”testi ile denendi. Bu çalışmada elde edilen verilere dayanarak denenen benzimidazol türevi Pt(II) komplekslerinden bazıları ümit vaadedici antitumor etkili bileşikler olarak dikkate alınabilir. Ayrıca, test edilen Pt(II) komplekslerinin aktivitesi için serbest N-H grubunun gerekli olduğu yorumu yapılabilir. Ancak bu ön sonuçlar daha ileri kimyasal ve biyolojik aktivite çalışmaları ile desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY In this study, six 2-non /-methyl /-ethyl /-aminomethyl/ -benzyl/ phenoxy- methylsubstituted benzimidazoles and three l-methyl-2-methyl/-hydroxymethyl/ - phenyl substituted benzimidazoles and their Pt(II) complexes were synthesized, in order to investigated their in vitro antitumor activities and the role of the free N-H group of benzimidazole ring of the ligands on the activity. 2-Substituted ligands were obtained by condensing 1,2-phenylendiamine with an appropriate carboxylic acid in the presence of 4-5 N hydrochloric acid or polyphosphoric acid, 1,2-dimethyl and 1 -methyl-2-phenylbenzimidazoles were obtained by the alkylation reactions of 2-methyl and 2-phenylbenzimidazoles with sodium hydride and methyl iodide in the medium of dimethylformamide. Nl- methylation of 2-hydroxymethylbenzimidazole was made by using sodium hydroxide, dimethyl sulphate.174 Complexes were synthesized by the reaction of the ligands and K^PtCLj in the medium of ethanol-H20 or DMF. The ligands synthesized were reported in litreture before. The complexes are orginal except Compound 10,1 1,13. The chemical structure of the Pt(H) complexes have been characterized by their elemental analyses data and their IR and *H NMR spectra comparing with those of the ligands. It was determinated that the general formula of the complexes of the Pt(II) complexes were [Ptl^Ck] [Where L= 2-hydrogen/ -methyl/ -ethyl/ -benzyl/ -phenoxymethyl and l-methyl-2-methyl/ -phenylbenzimidazole] and [PtLCfe] [Where L= 2-aminomethylbenzimidazole, l-memyl-2-hydroxymethylbenzimidazole] It was concluded that the benzimidazole derivatives behave as monodentate ligands being bound to the platinum atoms via their tertiary nitrogen atoms and the benzimidazole derivatives behave as bidentate ligands being bound to the platinum atoms via the tertiary nitrogen and also the hetero atom of the side chain of the benzimidazole ring. All the Pt(II) complexes and their ligands were tested for their preliminary in vitro antitumor activity with“Rec-Assay”test. Based on the data obtained in this study some of the Pt(II) complexes of the benzimidazole derivatives tested might be taken into consideration as an promising antitumor compounds. And also it seems that it is possible to interpret free N-H group was necessing for the activity of the Pt(II) complexes tested. But, in order to confirm these preliminary results further chemical and biological activity.