Konut finansman sistemleri ve Türkiye uygulaması
Housing finance systems and practice in Turkey
- Tez No: 299841
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZKÖK ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Konut, bireylerin barınma hakkına karşılık gelse de, kimi zaman bireyler bu haktan yoksun kalabilmekte ve bireylerin güvenli ve sağlıklı yaşamasını sağlayacak nitelik ve nicelikteki konutlara ulaşamaması neticesinde ortaya konut sorunu çıkmaktadır. Kentleşme, ruhsatlı konut açığı, sermaye birikiminin yetersizliği, dengesiz gelir dağılımı, enflasyonist ortam ve konutların ödenebilirliği gibi nedenlerle de sorun büyümektedir. Gelişmişlik düzeylerine bağlı olarak ülkeler bu sorunla farklı boyutlarda karşı karşıya olsa da ülkenin kendi ekonomik ve sosyal durumuna göre geliştirilen politikalar ve konut finansman sistemleriyle sorunun üstesinden gelinmeye çalışılmaktadır. Bu noktada önemli olan ise sürdürülebilir bir sistemin varlığıdır.Bu tezin amacı gelişmiş ve Türkiye'ye benzer sosyo-ekonomik özelliklere sahip gelişmekte olan ülkelerde oluşturulmuş konut finansman sistemlerinin incelenmesi ve bu doğrultuda oluşturulmuş yeni konut finansman sisteminin uygulanabilirliğinin incelenmesidir. Bu nedenle çalışma içerisinde gelişmiş ve gelişmekte olan bazı ülkelerin konut finansman sistemleri tekrar edilmiş, Türkiye'nin makroekonomik yapısı ve Türkiye'de konut edinmeye yönelik kurumsal ve kurumsal olmayan finansman sistemlerinin gelişimi incelenmiş ve ?Yeni Konut Finansman Sistemi? ve getirdiği düzenlemeler ayrıntılarıyla ele alınarak ortaya konulmuştur.Sonuç itibariyle yapılan düzenlemelerin haricinde sistemin iyi işleyebilmesi için istikrarlı bir ekonomik yapı ve düşük faiz oranına sahip bir para piyasası, güvenilebilir ve kolayca erişilebilen tapu kayıtları; gayrimenkulün değer tespitinin doğru yapılması; menkul kıymetleştirmeye yardımcı olacak sermaye piyasası kuruluşlarının ve araçlarının varlığı, kredi kullananlara faiz ödemelerini vergilerinden düşme olanağının tanınması gerekmektedir. Fakat orta ve düşük gelir grubundaki hane halklarının bu koşullarda dahi kurumsal bir konut finansman sistemine erişmesinin mümkün olmamasından dolayı devletin çeşitli sübvansiyonlarla bu grubu desteklemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Although housing means the right to be sheltered, sometimes individuals are deprived of this right and as individuals can not access to the houses that has sufficient quality and quantity to ensure a safe and healthy life, housing problem arises. This problem grows with causes like urbanization, shortage of licensed houses, lack of capital accumulation, uneven income distribution, inflation and affordability of houses. All countries face this problem at different difficulty levels in relation to their development phase and each of them deals with it by policies and housing finance systems developed according to their economic and social conditions. The most important and vital quality of a successful system is its sustainability.The purpose of this thesis is to research the housing finance systems implemented in developed countries and developing countries that have similar socio-economic properties like Turkey and study the feasibility of the new housing financing system in Turkey. Therefore, housing finance systems of some developed and developing countries were reviewed through the study, the macroeconomic structure of Turkey and the development of institutional and non institutional financial systems related to the housing finance in Turkey were explained and New Housing Financing System and new regulations brought by it were examined in detail.As a result, besides the regulations in order to have a well functioning system, there should be a stable economic structure, a money market with low interest rate, reliable and accessible register of title deeds, accurate valuation of real estates, existence of capital market institutions and tools to help collateralization and possibility to deduct interest payments from taxes. Even if these conditions are present, it is impossible for the low and middle income households to access an institutional housing financing system hence governments should subsidize them.