İpotekli konut kredi sistemi ve Türkiye uygulaması
Mortgage and the application of Turkey
  1. Tez No: 205558
  2. Yazar: YALÇIN CEBE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÜRŞAT YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Konut sektörü ülke ekonomisi için çok önemlidir. Ekonominin kalkınmasıve gelişmesi adına atılacak bir adım sektörün diğer (finans, emlak, bankacılık vs.gibi) sektörleri direkt ilgilendirdiğinden konut sektöründeki canlılık tüm ülkegeneline yayılacaktır.Ülkemizde konutlar, tasarruf ve yatırım aracından ziyade, barınma ihtiyacıgibi anlam taşımaktadır. Bu yüzden kişi başına düşen milli gelir arttıkça, konutlardeğişik anlamlar ifade edecektir. Ülkemizde konut sektörüne yapılan yatırımlar busektörün kalkınması için yeterli değildir. Ülke nüfusunun ve şehirleşme oranınında artması konuta yapılan yatırımları etkilemektedir. Bu yüzden konuta artantalebi daha standardize hale getirebilmek için değişik yöntemlerin uygulanmasınagidilmiştir.Yurt dışında mortgage olarak ifade edilen ipotekli konut finansman sistemi(ki biz bunu tezimizde ?ipotekli konut kredi sistemi? olarak ele aldık), ülkemizdene yazık ki bugüne kadar ekonominin istikrarsız oluşu, enflasyonun ve faizoranlarının yüksek oluşundan dolayı uygulanamamıştır. Enflasyon ve faizoranlarının son birkaç yılda frene bastığı ekonomimizde bu sistem gündemegelmiştir. Yaklaşık iki yıldır SPK, Meclis ve Maliye Bakanlığı çalışmalarıylasistemin alt yapısını oluşturmaya başlanmış, ve tasarı şeklinde meclise modelsunulmuştur.Çalışmamızda ipotekli konut finansman (kredi) sisteminin Türkiye yapısınauygunluğu araştırılmıştır. Modelin ülkemiz açısından uygunluğu, sisteme karşıülkemizde ne kadar müsait bir yapının olduğu belirtilmiştir. Bu amaçla yapılanincelemelerde sistemin ülkemizde eksik yönlerinin de giderilerek derhaluygulanması gerektiği kanaatimizce ifade edilmektedir. Ayrıca çalışmamızda bazıAB ülkeleri ile ABD'de uygulanan konut finansman sistemleri işlenmiş ülkemizinhangi ülkenin uyguladığı modeli kendisine örnek aldığı belirtilmiş ve hangisiniörnek alması gerektiği ifade edilmiştir. Sonuç itibariyle çalışmamız, ülkemizdedüşünülen model üzerine odaklanmış ve artı ve eksi yönleri belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The industry of real estate is very important for a country economics. Thedevelopment of real estate industry is deal with other industries developmentdirectly. Therefore, the growth of this industry affects the whole economy in acountry.The real estates are used for dwelling rather than saving and investmentin Turkey. The more per capita gross domestic product increases, the more realestates are built. Investments in real estate industries are not enough fordevelopment of this sector in Turkey. An increase in the country population andurbanization rates affects the investments in real estate. Thus, to standardizeincreasing demand for real estate different methods are applied. The system asknown mortgage in foreign economies, unfortunately up to day has not beenapplied in Turkey. Because of the fact that the economy of Turkey has beenunstable and, inflation and interest rates are very high. Recently inflation andinterest rates have been decreasing, therefore the mortgage system is onconclusion. The background of the mortgage system has been prepared by theCapital Market Board (CMB), Grand National Assembly (GNA) and Ministry ofFinance (MF) and, the model was gone to GNA as a bill.In this study, we investigate the approval of the mortgage system to thestructure of Turkey. The model was determined as appropriate for our countries?structure. For this reason the mortgage system should be applied after someimprovements in Turkey. Also in this study we compare the applying mortgagesystems in European Union and United States. Than, we determined which oneis being applied in our country and which one is suitable for Turkish economy. Inconclusion, this study focused on the model of the Turkey and determined thepositive and negative sides of the model.