Konut finansmanında tutsat (mortgage) sistemi ve Türkiye uygulaması
Mortgage system in housing finance and Turkey application
- Tez No: 211589
- Danışmanlar: PROF.DR. ADEM ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Konut bir ülkedeki bireyler için en önemli refah kavramlarından biridir. Bir ülkenin konut finansmanı problemini çözmek için, ülkenin kendi ekonomik ve sosyal durumuna göre yapılandırılmıs kurumsal konut finansman sistemlerinin devlet tarafından uygulanması gerekmektedir. Günümüzde, dünyadaki en gelismis kurumsal konut finansman sistemi tutsat sistemidir. Tutsat, kisilerin ödedikleri kira bedeli seviyesinde hatta kira seviyesinin dahi altında uzun vadeli planlarla kira öder gibi ev sahibi olmalarını saglayan bir sistemdir. Buradan hareketle, bu çalısmada kavram olarak konut ve konut sorunu, konut finansmanı, konut finansman sistemleri, konut finansmanında tutsat sistemi, kurumsal ve yasal çerçevesiyle sistemin Türkiye uygulaması ve gelismis ülkelerdeki tutsat sistemleri incelenmistir. Türk tutsat sistemi, gelismis ülkelerde uygulanan tutsat sistemleri ile karsılastırılmıs ve Türk tutsat siteminin gelismis ülkelerde uygulanan sistemlerle benzer ve farklı yönleri belirlenmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Housing is one of the most important concept for welfare of individuals in a country. In order to solve housing problem of a country, institutional housing finance systems that have been structured according to its own economic and social conditions should be applied by the government. Today mortgage system is the most developed instutitional housing finance system in the world. Mortgage is a system which is make individual landowner by paying their house?s instalments under long term payment plans around the rent amounts. With this motivation, In this study, as a concept, housing and housing problem, housing finance, housing finance systems, mortgage system in housing finance and Turkey application with intstutitional and legal framework and developed country?s mortgage systems are examined. The turkish mortgage system is compared to other developed country?s mortgage system and tried to determine similarities and differences with develped country?s mortgage system applications.