İşletmelerde finansal sıkıntı durumu ve finansal yeniden yapılandırma: Türkiye'de bir vaka çalışması
Financial distress in companies and financial restructuring: A case study in Turkey
  1. Tez No: 299863
  2. Yazar: SERKAN ÖZKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Finansal sıkıntı süreci içerisinde olan firmaların finansal yeniden yapılandırma çalışmaları ile ilgili kamuya yapılan bildirimlerin firmaların değerine etkisi üzerine birçok araştırma yapılmıştır. İşletmelerin finansal yeniden yapılandırma uygulamaları ile ilgili yapılan açıklamalara piyasanın aşırı bir reaksiyon gösterip gösteremediği finans literatürünün tartışmalı konularından birisini oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, finansal sıkıntı durumunda olan bir firmanın finansal yeniden yapılandırma uygulamaları hakkında kamuya yapılan bildirimlerin hisse senedi getirileri (firma değeri) üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Çalışmada olay çalışması (event study) yönteminin kullanılması benimsenmiş ve Türkiye'de tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firma hakkında örnek olay incelemesi yapılması ile daha detaylı ve somut verilere dayalı bir finansal sıkıntı ve finansal yeniden yapılandırma süreci üzerine çalışılma imkanı bulunmuştur. Bildirimlerin firma değerine olan etkisini ölçmek için kümülatif aşırı getiri (Cumulative Abnormal Return-CAR) modeli kullanılmıştır. Analiz sonuçları, yapılan bildirimlere piyasanın genel olarak pozitif yönde tepki verdiği ve firma hisse senedinin pazar getirisi (İMKB 100) üzerinde bir getiri sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Many studies and researches have been made regarding value effects of the public announcements about financial restructuring applications of distressed companies. Whether market shows a reaction to the announcements about financial restructuring applications is one of the controversial issues of finance literature. The purpose of this study is to examine impact of public announcements about financial restructuring applications on equity returns (firm value) of the distressed company. In this study ?Event Study? method is applied and one Turkish firm from textile sector has chosen for the particular case study that financial analysis based on detailed quantitative data. Cumulative Abnormal Return-CAR model is used in order to measure impact of public notifications to the equity values. Results of the study have shown that market generally has positive reaction to public announcements and equity return performs higher than market return (IMKB 100 index) in general during those periods.