Firmaların karşılaştıkları mali sıkıntıların aşılmasında kullanılan stratejik bir araç: Finansal yeniden yapılanma
Financial reengineering
- Tez No: 159584
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Son yıllarda, ABD ve bazı Batı Avrupa ülkelerinde, büyüklükleri ve faaliyet alanları birbirinden farklı pek çok işletme yeni bir organizasyon yaklaşımı uygulamaya geçirmekte ve başarılı sonuçlar elde etmektedir. Özellikle son on yılda Toplam Kalite Yönetiminden sonra en fazla ilgi gören ve uygulama olanağı bulan bu yaklaşım Yeniden Yapılanma (Reengineering)dır. Yeniden Yapılanma, işletmelerin son derece hızlı değişen ve giderek artan rekabet ortamında, temel görev ve sorumluluklarını, faaliyetlerini sürdürebilmek için gerçekleştirdikleri tüm işlerini, adeta kuruluş aşamasındaki bir işletmede olduğu gibi, yepyeni bir bakış açısı ve titiz bir sorgulama ile ele alarak, iç ve dış çevresel gelişmelerin ışığında, müşterilerine daha fazla değer yaratacağına inandıkları, tamamıyla süreçlere odaklı bir yapılanma ' çerçevesinde temelden yeniden düşünmeleri ve yeniden tasarlamalarıdır. Finansal Yeniden Yapılanmayı (Financial Reenginering), düşük maliyetli, zamanında ve yeterli finansman gibi kriterlerle çarpıcı gelişmeler yaparak, optimum sonucu elde etmek için finansal yönetim ile ilgili temel süreçlerin sil baştan, radikal biçimde analiz edilerek yeniden düşünülmesi, tasarlanması, uygulanması ve gelişiminin sağlanması olarak tanımlanabilir. Finansal Yeniden Yapılanmanın temel kavramlarını; sil baştan ve radikal bir biçimde, performansta çarpıcı gelişmeler, yeterli finansman, zamanında finansman, ucuz finansman ve danışmanlardan yararlanmak olduğu kabul edilebilir. Finansal Yeniden Yapılanmanın felsefesinde finansal yönetimde köklü bir değişim ve bunun neticesinde performansta çarpıcı gelişmeler yatmaktadır. Mali sıkıntıların çözümünde kullanılan pek çok yöntem dar bir bakış açısından ibaret olup başarılı olabilmek için değil, hayatta kalabilmek içindir. Oysa değişen çevre, değişen ekonomik yapı, küreselleşme gibikavramlar içerisinde reaktif yani tepkisel değil proaktif yani yönlendirici olunması gerekmektedir. Finansal Yeniden Yapılanma neticesinde baştan yaratılan yapı, diğer işletmelerden farklı olarak, fonksiyonlar yerine süreçlere dayandırılmış ve böylece departmanlararası çizgiler ortadan kaldırılmıştır. Dolayısıyla organizasyonel yapıdan kaynaklanan gerek fark edilen gerekse fark edilmeyen sorunlar giderilmiştir. Değişen ekonomik koşullara ayak uydurabilen esnek bir yapı ortaya çıkmış ve dış dünyadaki değişim ve gelişme yakından takibe alınmıştır. Ciddi finansal sıkıntı içinde veya bunları yaşaması muhtemel ya da mevcut ve potansiyel durumu iyi olup rakiplerine fark atma isteği olan işletmeler performanslarında sıçramalar gerçekleştirerek, gelişlerini sürekli kıldıkları bir yapıya kavuşmuş olurlar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recently, in USA and some Eastern European countries, many different organizations as size and activity fields began to apply a new approach, and obtained successful results. This approach, which is shown interest and is enabled to apply mostly after Total Quality Management in last ten years, is called Reengineering. Reengineering (or Restructuring) means that organizations take up all business they realize to maintain their basic tasks, responsibilities and activities through a new view point and a particular research in extremely changing and increasing competition environment almost as in an organization at establishment level, and think and design again from the base in frame of structuring completely focused on process they believe that they can create more worth for their customers in scope of internal and external environmental developments. Financial Reengineering (or Financial Restructuring) can be described as it is re-thought, re-designed, applied and developed by carrying out considerable developments by criteria such as low cost, on-time and sufficient finance, and analyzing basic processes related to financial management completely and radically in order to obtain an optimum conclusion. Basic concepts of Financial Reengineering (or Restructuring) are deemed as considerable developments on performance, on-time financing, cheap financing and utilizing from advisors. Philosophy of Financial Reengineering (or Financial Restructuring) includes a rooted modification in financial management and considerable developments. Many methods used in solving financial troubles consist of a narrow view point, and are for surviving, but not being successful. However, it should be proactive, but not reactive within concepts such as changing environment, changing financial structure, and globalization.As a result Financial Reengineering (or Financial Restructuring), the structure created again was based on processes instead of functions unlike other organizations, and thus interdepartmental lines were eliminated. Therefore, any appeared and non-appeared problems resulted from organizational structure were eliminated. A flexible structure, which can keep up with changing economic circumstances, appeared, and modifications and developments in the world were followed closely. Organizations, which are in serious financial troubles, or in good condition, and want to come out on top against their rivals, did jumps in their performance, and obtained a sustainable structure in their development.