Avrupa Parasal Birliği'nin optimal para alanı teorisi çerçevesinde analizi
The analysis of European Monetary Union within the framework of the teory of optimum currency area
  1. Tez No: 299909
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Uzun vadede tam bütünleşme ve belki de Avrupa Birleşik Devletleri hedefi olan Avrupa Birliği, benzerleri arasında en gelişmiş durumda olan entegrasyon hareketi olarak değerlendirilmektedir. Bretton Woods sisteminin çöküşüyle kaçınılmaz hale gelen ekonomik ve parasal birlik, Avrupa Birliği ülkeleri ve dünya ekonomisi açısından büyük önem taşımaktadır. 1999 yılında birlik içinde kaydi olarak kullanıma giren Euro, yeni bir dönemin de başlangıcı sayılmaktaydı.Teorik temelleri Optimal Para Alanı'na dayanan tek para ve parasal birlik uygulaması, birlik dâhilinde ortaya çıkması muhtemel asimetrik şokların olumsuz etkilerinin üye ülkelerin sahip olduğu ekonomik özelliklerle en aza indirilebilmesi durumunda optimaldir. Dolayısıyla ekonomik ve parasal birliğin iyi işlemesi Euro alanının optimalliğiyle doğru orantılıdır. Euro alanının optimal para alanı olup olmadığının tespiti, birlik üyesi ülkeler, aday ülkeler ve birliğin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.Bu noktadan hareketle Avrupa Parasal Birliği, zamanla gelişip şekillenen optimal para alanı kriterlerine göre değerlendirilmeye çalışılmıştır. Birliğin işgücünün hareketi açısından şu halde, optimallik göstermediği; açıklık, ürün çeşitliliği, enflasyon oranlarının benzeşmesi ve bir ölçüde finans ve sermaye piyasalarının bütünleşmesi açısından optimallik gösterdiği görülmektedir. Bununla beraber bazı ülkelerin bazı ürün gruplarında uzmanlaşmaya gitme eğiliminde olduğu, yine özellikle 2008'den sonra bazı ülkelerin ekonomik göstergelerindeki dikkat çeken kötüye gidiş, birliğin optimalliğinin bir süre daha sınanacağına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
European Union, aiming full integration and probably United States of European in the long term, is regarded as most developed integration movement among similar movements. After the collapse of Bretton Woods System, economic and monetary union which is inevitable is critically important for European Union countries and world economy. Euro which was come into use as a bank money officially in 1999 was regarded as a beginning of a new era.One money and monetary union application of which theoretical basis is based on Optimum Currency Area, is optimal in case of fact that the adverse affects of probable asymmetric shocks can be reduced to the lowest via member countries? economic conditions in Union. Thus, the good working of economic and monetary union is positively correlated with optimality of Euro Area.From this point, European Monetary Union is tried to be evaluated according to criteria of optimum currency area which is progressively developed in the course of time. In present, it is seen that it doesn?t show optimality in terms of the movement of Union?s labor force, it shows optimality in terms of openness, product diversity, similarity of inflation rates and even integration of financial and capital markets. However, some countries are having tendency to specialize in particular product groups, and especially after 2008 remarkable worsening off economic indicators of some countries; these all point out that the optimality of Union will be tested for a while.