Uluslararası İstanbul Bienali tarihçesi
The history of international Istanbul Biennial
  1. Tez No: 299915
  2. Yazar: SİBEL GÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 810
Özet
Bu çalışmada Uluslararası İstanbul Bienali'nin başlangıcından günümüze kadar geçirdiği evreler ile bu bienallerin ne tür tartışmalara konu olduğu incelenmiştir. 1987 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası İstanbul Bienali, farklı kültürlerden sanatçılar ve izleyiciler arasında görsel sanatlar alanında İstanbul'da bir buluşma noktası oluşturmayı amaçlamaktadır.Günümüzde, dünyanın başka kimi sanat merkezlerinde gerçekleştirilen benzerleri gibi, uluslararası bir danışma kurulu aracılığı ile belirlenen bienal küratörünün, geliştirdiği kavramsal çerçeveye uygun olarak çeşitli sanatçı ve projeleri sergiye davet etmesiyle biçimlenen Uluslararası İstanbul Bienali oluşturduğu tartışma ortamıyla sanat dünyasını canlı tutmaktadır.Düzenlenen bu bienallerin ortaya çıkardığı tartışmaların sanatçıların seçimi, kavramsal çerçeve, sergi mekanlarının seçimi, görevlendirilen küratörler, küratörlük kurumu ve sponsorluk konuları ile ilgili olduğu görülmekte; son iki bienalde ise tartışma konularının politikaya yaklaştığı gözlenmektedir. Ve ayrıca Bienale on yıl boyunca sponsor olacak olan Koç Holding, bu girişimi ile sanat çevrelerince sanatın özerkliğini kaybettiği ve kapitalist sistemin içerisinde bir tüketim nesnesi haline dönüştüğü tartışmalarına maruz kalmıştır.Araştırılan bu çok yönlü tartışma ortamı, Türk sanat ortamının 1987 sonrası gelişen çizgisine bir bakış sağlamaktadır. Bu çalışma ile tartışmalara bütünsel bir bakış sağlanmaya çalışılmış ve bu tartışmaların toplu olarak yer aldığı bir çalışma oluşturulmuştur. Küreselleşen dünyada kent ve bienalin iç içe geçmişliğini yakaladığı ve dünya üzerinde kendini kabul ettirdiği gözlenen İstanbul Bienali bundan sonra da tartışılmaya ve araştırma konusu olmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study investigated since beginning of the International İstanbul Biennial with its phases and what kind of controversy has been the subject. The International İstanbul Biennial, which began since 1987, purposes a coordinating point in the field of visual arts and with other cultures artists in İstanbul.Nowadays, The International İstanbul Biennial forms such as any other art centers in the world, with a coordinator located through an advisory board invites the artists and projects to the biennial exhibition and gives reaction with its investigates to the artists world.These biennials held discussions can reveal such as conceptual framework, selection of exhibition venues, appointed curators, curatorial threads and sponsoring agency; the last two biennial seem to approach the policy issues with its discussion threads. And also the Biennial will be sponsored by the Koç Holding for ten years, has lost the initiative and autonomy of art and art circles in the capitalist system has been subject to debate turned into an object of consumption.This multi-faceted debate, provides an overview of Turkish art scene line that developed after 1987. İn this research, these discussions are to be provided with a holistic view and created collective work. it will continue to be subject of debate and research and being accepted in over the world, into globalizing world city and biennial caught their nesting.