2013-2019 yılları arasında düzenlenen İstanbul Bienallerine katılan Türk sanatçıların mekâna yönelik eserleri
Space-oriented works by Turkish artists participating in the Istanbul Biennials organized between 2013-2019
  1. Tez No: 840444
  2. Yazar: MEHMET HASAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. CÜNEYT KURT
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Sanat, her dönem farklı enstrümanlarla yaşamın içinde olmayı sürdürmektedir. Özellikle Enstalasyon bağlamında oluşan sanat eseri, konumlandığı mekanla fiziksel, fonksiyonel, tarihi, kültürel bir bağlamla/deneyim, duyumsamayla ve ilişkisel anlatımla oluşumunu güçlü tutmaktadır. Sanatta bu yapılanma şekline ise daha çok bienallerde rastlanmaktadır. Dünyada çeşitli isim, tema ve küratör yapılarıyla oluşan bienaller, farklı coğrafyaların kültür ve sanat özelliklerini buluşturan bir yapıya sahiptir. Bu bağlamda Uluslararası İstanbul Bienalleri'de ülkemizin kültür ve sanatını farklı kıtalarla buluşturan etkinlikler arasındadır. Bu tez çalışması 2013-2019 yılları arasında düzenlenen İstanbul Bienallerine katılan katılan Türk sanatçıların mekâna yönelik eserlerini incelemeyi amaçlamıştır. Tez çalışması dört bölümden oluşmuştur. Tezin birinci bölümünde tez konusunun neden bu olduğu, amacının, öneminin neler olduğu, nasıl şekillendiği problem cümleleriyle ifade edilmiştir. İkinci bölümde mekân, etimoloji, felsefe ve sosyal bilimlerdeki üretilen bazı kavram ve düşüncelerle yer bulmuş, sanatta nasıl bağlam oluşturduğu araştırılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise dünyada düzenlenen bazı bienallerin hangi ülkelerde olduğu, nasıl geliştiği üzerine değinilmiş, devamında İstanbul Bienali'nin ne/nasıl olduğu, tarihçesi, çalışma yapısı, 16 defa düzenlenen biçimiyle temaları, küratörleri, oluştukları mekanları, katılan Türk sanatçılarının kimler olduğu irdelenmiştir. Dördüncü bölümde, dört İstanbul Bienallerinin temaları, içerikleri, küratörleri, oluştuğu mekanları, kaç sanatçının katıldığı, katılan Türk sanatçıların kimler olduğu araştırılmıştır. Bölümde, bienale katılan Türk sanatçıların hangi eserleriyle katıldığı, mekâna yönelik olduğu düşünülen eserlerinin hangi özellikten mekâna yönelik olduğu betimsel yöntem aracılığıyla incelenmiştir. Türk sanatçıların mekâna yönelik eserlerinin biçimsel ve kavramsal açıdan ne/nasıl olduğu bir sınıflandırma üzerinden değerlendirilmiştir. Dolayısıyla bu sınıflandırmaları içerdiği düşünülen eserler incelenmiş, hangi eserin mekâna yönelik olduğu/mekânın hangi kriterinden oluştuğu değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art continues to be in life with different instruments in every period. Especially the work of art created in the context of installation, with the place in which it is located, keeps its formation strong with a physical, functional, historical and cultural context / experience, sensation and relational expression. This form of structuring in art is mostly seen in biennials. Biennials, which are formed around the world with various names, themes and curatorial structures, have a structure that brings together the cultural and artistic features of different geographies. In this context, the International Istanbul Biennials are among the events that bring the culture and art of our country together with different continents. This thesis study aimed to examine the space-oriented works of Turkish artists who participated in the Istanbul Biennials which held between 2013 and 2019. The thesis study consists of four parts. In the first part of the thesis, it is discussed through problem sentences why the thesis topic is this, what its purpose and importance are, and how it is shaped. In the second part, place was included with some concepts and ideas produced in etymology, philosophy and social sciences, and it was investigated how it creates a context in art. In the third part of the thesis, the countries in which some of the biennials organized in the world are located and how they developed are mentioned, and then the what/how of the Istanbul Biennial, its history, working structure, themes as it was held 16 times, curators, the venues where they were held, and who the participating Turkish artists were were examined. In the fourth chapter, the themes, contents, curators, venues of the four Istanbul Biennials, how many artists participated, and who the participating Turkish artists were investigated. In this section, the works of the Turkish artists participating in the biennial and the features of their works that are thought to be site-oriented were examined through the descriptive method. The formal and conceptual aspects of the space-oriented works of Turkish artists were evaluated through a classification. Therefore, the works that are thought to contain these classifications have been examined and an attempt has been made to evaluate which work is oriented to the place/which criteria of the place it consists of.