Küreselleşmenin toplumsal ve kültürel boyutlarının Uluslararası İstanbul Bienali Küratörlerinin kavramsal çerçeve ve temalarına etkisi
The effect of social and cultural dimensions of globalization on the conceptual frameworks and themes of International İstanbul Biennial Curators
  1. Tez No: 231412
  2. Yazar: ALTAN YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DEMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Uluslararası İstanbul Bienali küratörlerinin kavramsal çerçeve ve temalarında küreselleşmenin toplumsal ve kültürel boyutlarını nasıl yansıttıklarının Eleştirel Küreselleşme Çalışmaları bakış açısından betimleyip yorumlamaktır. Bu amaçla, doküman analizi yoluyla nitel veriler toplanmıştır.Çalışmanın teorik kısmında genişçe bir küreselleşme analizine de yer verilmiş, küreselleşmenin çok boyutlu ve karmaşık bağlantılılık içeren bir olgu olduğu gösterilmiştir. Çalışma sonucunda, Uluslararası İstanbul Bienali küratörlerinin küreselleşme sürecine eleştirel baktıkları ve alternatif bir gelecek inşa etmeye çalıştıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to describe and interpret how social and cultural dimensions of globalization are reflected by International İstanbul Biennial curators in their conceptual frameworks and themes from the perspective of Critical Globalization Studies. To achieve this aim, the qualitative data is obtained through document analysis.In the theoretical part of the study, there is a broad room to the globalization analysis. In the same part, it is shown of globalization as a multi-dimensional and complexily connected event. In conclusion, it can be observed that International İstanbul Biennial curators overlook to the globalization process critically and construct an alternative future.