Haç Gediği heyalanının (Karaisalı-Adana) ağaç halkaları yöntemiyle analizi
Analysis of Hacgedigi landslide (Karaisali/Adana) by tree rings method
  1. Tez No: 299929
  2. Yazar: EMRE PINARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma kapsamında Adana Baseninde yer alan Güvenç formasyonu içerisinde meydana gelen sığ ve düzlemsel bir kayma olan Haç Gediği heyelanı incelenmiştir.Heyelanın meydana geldiği zeminden (Ayrışmış Güvenç) alınan örselenmiş ve örselenememiş numunelerle zemin mekaniği deneyleri yapılmıştır. Zeminin indeks ve mühendislik özellikleri tespit edilerek zeminin kayma direnci parametreleri belirlenmiş ve heyelanın gerilme durumu ortaya konmuştur.Çalışma sırasında daha önce meydana gelmiş olan heyelanın geçmişteki hareketi/hareketlerinin yaşını tespit edebilmek için dendrokronolojik analizlerde kullanılmak üzere heyelanın üzerinden 10 adet ve heyelana yakın bir bölgeden kesilmiş 9 adet kızılçam (Pinus Brutia Ten.) örneği kullanılmıştır. Denrokronolojik analizlerin sonucunda oluşturulan kronolojiler ve Karaisalı Meteoroloji İstasyonuna ait yağış verileri kullanılarak heyelanın geçmiş hareketinin yaşı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a shallow and planar type Hac Gedigi landslide developed in the Guvenc Formation in the Adana Basin has been investigated.Soil mechanical tests were performed on disturbed and undisturbed samples taken from the unit (Weathered Guvenc Formation) in which the landslide developed.Engineering characteristics, shear strenght parameters and the state of stress for the landslide have been determined.In order to determine the age and history of the landslide 10 pine trees (Pinus Brutia Ten.) on the slide mass and 9 pine trees adjacent to it were cut for dendrochronological analysis.The past movement history of the landslide has been determined by means of the chronological data obtained from dendrochronological analysis and meteorological data obtained from the Karaisalı Meteorological Station.