Patateste farklı sklerot düzeylerinin Rhizoctonia solani infeksiyonlarındaki rolünün ve hastalıkla mücadelede yumru ilaçlamalarının etkinliğinin araştırılması
An investigation of roles different levels of sklerot in potatoes on Rhizoctonia solani infections and effectiveness of fungicides tuber treatments for control of diseases
- Tez No: 299940
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Rhizoctonia solani'nin inokulum tipi ve yoğunluğunun infeksiyon gelişmesi açısından önemi araştırılmıştır. Ayrıca bazı kimyasalların hastalık oluşumu üzerine etkileri araştırılmıştır. Farklı sklerot düzeylerinde en duyarlı çeşit Marfona, en dayanıklı Vangogh olmuştur. En fazla gövdeyi Granola oluştururken, en az gövdeyi Vangogh çeşidi oluşturmuştur. Farklı inokulum tiplerinde Granola, Latona ve Marfona istatistiksel olarak fark gözlenmemiştir. In vitro'da patojenin miseliyal gelişimine en yüksek etkiyi Rizolex gösterirken, bunu sırasıyla Celest, Maxim, Dynasty ve Vitavax, Pomarsol Forte izlemiştir. Farklı inokulum tiplerinde, sklerotlu yumruya uygulanan daldırma yönteminde en yüksek etkiyi Celest gösterirken, bunu sırasıyla Dynasty, Rizolex, Maxim ve Vitavax izlemiştir. Yine en düşük etkiyi Pomarsol Forte göstermiştir. Yapay inokulum uygulamaları hastalık oluşumunu engellemede başarısız olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, importance of Rhizoctonia solani on inoculum type and intensity in the development of infection in potatoes were examined. Additionally, effects of some chemicals on the formation of diseases were also studied. It has been found out that Marfona is the most sensitive cultivar of potato to different levels of sklerot, and Vangogh is the most resistant. Granola has the largest stem, and Vangogh has the smallest one. Different kinds of inoculum and no statistical difference has been observed Granola, Latona and Marfona. While Granola and Marfona have similar sizes of stems, Latona has a larger one. Rizolex has the highest mycelial growth of pathogen in vitro followed by Celest, Maxim, Dynasty, Vitavax and Pomarsol Forte respectively. Different inoculum varieties using the dipping method in potato tubers with sklerot, Celest has the highest impact followed by Dynasty, Rizolex, Maxim and Vitavax respectively. Pomarsol Forte has the lowest impact once more. In artificial inoculum application, have been unsuccessful in preventing disease formation.