Defne (Laurus nobilis L.) ve keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.) türlerinin büyüme ve gelişmesi üzerine ortam ve mikoriza aşılamasının etkisi
The effect of mycorrhiza inoculation and growth media on growth and improvement of bay laurel (Laurus nobilis L.) and carob (Ceratonia siliqua L.)
- Tez No: 299944
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ORTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, ağaçlandırma sahalarına dikilecek ve yaz kuraklıklarını atlatma sorunuyla karşılaşılan keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.) ve defne (Laurus nobilis L.) fidanlarına, mikoriza (G. caledonium, G. clarium) aşılamasının, gelişim, besin elementleri alımı ve yaz kuraklıkları sonrası hayatta kalma oranlarına olan etkilerinin araştırılmasıdır.Araştırma iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Birinci aşamada fidanlık koşullarında steril edilmiş ve edilmemiş yetiştirme ortamlarında mikorizalı ve mikorizasız olarak keçiboynuzu (harnup) ve defne fidanları üretilmiştir. İkinci aşamada ise üretilen fidanların bir kısmı ağaçlandırma sahasındaki deneme alanına aktarılmıştır. Mikoriza aşılaması fidan tüplerine tohum ekimi aşamasında gerçekleştirilmiş olup, vejetasyon süresi sonunda fidanların büyüme parametreleri (çap, boy, kuru madde ağırlıkları) ölçülmüş, üstü aksamı ve kökteki (P, K, Zn, Fe, Cu, Mn) elementlerin içerikleri ile kökte mikoriza enfeksiyon oranları belirlenmiştir.Deneme sonuçları incelendiğinde; mikoriza aşılaması hem fidanlıkta hem de arazi koşullarında keçiboynuzu fidanlarına etkili olmamıştır. Keçiboynuzu fidanlarının steril edilmemiş ortamda iyi geliştiği belirlenmiştir. Steril edilmiş ortamda G. caledonium mikoriza aşılamasının defne fidanlarının gelişim, besin elementi alımı, kök mikorizal enfeksiyonu ve hayatta kalma oranlarını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of study was to determine the effect of mycorrhizal (Glomus caledonium, G. clarium) inoculation on the carob (Ceratonia siliqua L.) and laurel (Laurus nobilis L.) seedlings growth, nutrient uptake and viability rate under nursery and field conditions.Experiment was conducted in two stages. In first stage, mycorrhizal and non mycorrhizal carob and laurel seedlings were growth under nursery conditions. In second stages, seedlings were transplanted to the experiment area under field conditions. Mycorrhizal inoculation was done during the seedlings production. Growth parameters (diameter, height, dry weight), shoot and root nutrient contents (P, K, Zn, Fe, Cu, Mn) and mycorrhizal root colonization rates were determined.The results are shown that mycorrhiza inoculation under nursery and field conditions has not significantly effected growth parameters and nutrient contents of the carob seedlings. Carob seedlings better growth under non-sterile growth media conditions. G. caledonium inoculated laurel seedling significantly increased growth, nutrient uptake, viability rate and root infection under sterile growth media conditions.