Duyarga ağları için karınca kolonisi tabanlı bir yönlendirme algoritması çözümlemesi ve tasarımı
Analysis and design of an ant colony based routing algorithm for sensor networks
  1. Tez No: 299953
  2. Yazar: DENİZ DEMİRAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TURGAY ALTILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, duyarga ağlarında çalışmak üzere tasarlanan yeni bir yönlendirme algoritması (ANCOR) anlatılmıştır. ANCOR algoritması, doğadaki karınca kolonilerinin yeni yiyecek kaynağı bulup yiyeceklerini yuvalarına taşırlarken, ya da koloni için yeni bir yuva mekanı ararlarken gösterdikleri davranışlardan esinlenilerek hazırlanmıştır. Doğadaki karınca davranışlarının mümkün olduğunca yakından modellenmesi ile elde edilen ANCOR, duyarga ağlarının ihtiyaçlarını karşılayan, kendi kendine organize olabilen bir yönlendirme algoritmasıdır. İletişim sırasında çok küçük veri paketlerinin kullanılması, bant genişliğinin daha az işgal edilmesini sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new routing algorithm for sensor networks (ANCOR) is presented. The ANCOR algorithm is inspired by the real acts of ants for finding new food resources and bringing them to their nests or searching for a better place for their nests. By modeling real acts of natural ants, ANCOR is a self organizing algorithm which meets the routing requirements of sensor networks. The usage of small data packets while communicating, provides a lesser occupation of bandwith.