Kiral bir miselin aminoasitleri diskrimine etme yeteneğinin ve moleküler dinamik özelliklerinin NMR ile incelenmesi
Investigation of the discrimination ability and molecular dynamic properties of a chiral micelle aganist amino acids by NMR
  1. Tez No: 299980
  2. Yazar: DERYA FARİSOĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLTEN KAVAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, kiral bir misel R-dodesil(1-hidroksimetil-propil)dimetilamonyum bromür'ün fenil alenin enantiyomerleri ile oluşturdukları komplekslerin özellikleri; kimyasal kayma, T1 spin-örgü durulma zamanları, T2 spin-spin durulma zamanları ve 2D NOESY ölçümleri ile incelendi.Komplekslerin sabit misel konsantrasyonunda değişen her bir enantiyomerin konsantrasyonuna karşılık 1H NMR kimyasal kaymalarında lineer olmayan eğri yöntemiyle ayrışma sabitleri hesaplandı. Miselin R- ve S- enantiyomerlerle oluşturdukları komplekslerin ayrışma sabitleri sırasıyla M ve M olarak hesaplandı. Bu da miselin S- enantiyomerle daha iyi bağlandığını gösterdi. Miselin R- ve S- enantiyomerlerle oluşturduğu komplekslerin 2D NOESY spektrumu miselin Hc, Hf, Hh gruplarının sırasıyla fenil aleninin ve gruplarıyla etkileştiği ortaya çıkardı. T1 ve T2 ölçümlerinin sıcaklığa bağlı deneylerinde her iki enantiyomerin miselle ile oluşturdukları komplekste de, her ne kadar anlamlı sonuçlar olmasa da, dipolar etkileşim mekanizmasının etkili olduğu görüldü.Sonuç olarak makromolekül özellikler gösteren misellerin küçük organik bileşiklerle oluşturdukları komplekslerin özellikleri ve dinamik davranışları NMR tekniklerinin kombinasyonu ile başarılı bir şekilde araştırılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study involves investigation of binding and dynamic properties of complexes of chiral micelle R-dodecly(1-hydroxymethyl-propyl)dimethylammonium bromine with phenyl alanine enantiomers using 1H NMR chemical shifts, 2D NOESY, T1 spin-lattice relaxation time, T2 spin-spin relaxation time.Dissociation constants of the micelle for R or S enantiomer were calculated from non-linear curve fitting obtained from varying concentrations of each enantiomer against 1H NMR chemical shifts in the presence of a constant micelle concentration. They were found as 8.23x10-3 M and 4.86x10-3 M respectively. The results indicate that the micelle bindings better to S- enantiomer compared to R- enantiomer. 2D NOESY demonstrated that Hc, Hf and Hh groups of micelle interact with Gha2 and Gha parts of phenyl alanine respectively. Temperature dependent measurements of T1 and T2, although they were not significantly different to discriminate between two enantiomers, may indicate the existence of a dipolar interaction mechanism for the complex of both enantiomers with the micelleIn conclusion data illustrate that a combination of NMR techniques could be successfully employed in understanding of interaction of micelles possessing macroscopic properties with small organic molecules.