Teknoloji ve proje tabanlı öğrenme yaklaşımı destekli düşünme yolculuğu tekniğinin lise 11. sınıf öğrencilerinin fizik başarılarına ve akademik benlik tasarımlarına etkisi
The effect of the technology and project-based learning approach supported thinking journey technique on the 11.th grade high school students? physics course achievement and academic self-concept
  1. Tez No: 300014
  2. Yazar: MEDİNE BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR MASKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu çalışmanın amacı, ?Teknoloji ve Proje Tabanlı Öğrenme Yaklaşımı Destekli Düşünme Yolculuğu Tekniğinin Lise 11. Sınıf Öğrencilerinin Fizik Başarılarına ve Akademik Benlik Tasarımlarına Etkisini? değerlendirmektir. Bu yöntemle, lise 11. sınıf öğrencileri sekiz hafta boyunca çeşitli bilgisayar programları ile görsel etkilerin yaratıldığı ve kendi seçtikleri problem cümlesiyle ilgili olarak projeler geliştirerek düşünsel bir yolculuğa çekilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin sahip olduğu demografik özelliklerin öğrencilerin başarısı (elektrik konusu) ve akademik benlik tasarımı ile ilişkisinin hangi boyutta olduğu yapılan bu araştırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Araştırmanın katılımcılarını 2009-2010 akademik yılı bahar döneminde, Nafiye- Ömer Şevki Cizrelioğlu Lisesinde 11. fen sınıfının 34'er kişilik iki şubesinde eğitim görmekte olan toplamda 68 öğrenci oluşturmaktadır. Şubelerden biri deney öteki ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin elektrik konusundaki bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 39 çoktan seçmeli sorudan oluşan Elektrik Başarı Testi, öğrencilerin akademik benlik tasarım gücünü belirlemek amacıyla 45 maddeden oluşan likert tipi Akademik Benlik Tasarımı Ölçeği, öğrencilerin demografik bilgilerini tespit etmek amacıyla 6 maddelik Kişisel Bilgiler Anketi, öğrencilerin ve araştırmacı ve öğretmenin öğrenci performanslarını değerlendirmeleri için 10 maddelik likert tipi Bireysel Etkinlikleri Değerlendirme Formu, 8 maddelik likert tipi Grup Etkinlikleri Değerlendirme Formu ve öğrencilerin sürece yönelik düşüncelerini almak amacıyla bir yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Uygulamalar sekiz hafta sürmüştür. Deney grubunda elektrik konuları teknoloji ve proje tabanlı öğrenme yaklaşımı destekli düşünme yolculuğu tekniğine göre işlenirken, kontrol grubunda ise bu konular öğretmen merkezli öğretim yöntem ve tekniklerine göre işlenmiştir. Araştırmanın başında ve sonunda Elektrik Başarı Testi ve Akademik Benlik Tasarımı Ölçeği ön test ve son test olarak hem deney hem de kontrol grubu öğrencilerine uygulanmıştır. Aynı zamanda araştırmanın sonunda deney grubu öğrencilerinin bireysel ve grup performansları hem kendileri hem de öğretmen ve araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Bununla beraber, araştırmanın sonunda deney grubu öğrencilerinin öğrenme ortamı ve sürece yönelik fikirlerini almak amacıyla yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler bağımlı ve bağımsız gruplar t testi, Pearson korelasyonu, betimleyici istatistik ve anova istatistik teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bunun için SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada deney ve kontrol grubu öğrencilerinin deneysel işlem öncesi Elektrik Başarı ön testi puanları arasında, toplamda ve Bloom'un taksonomisinin bilgi, uygulama ve üst düzey bilişsel alt boyutlarına göre, .05 anlamlılık düzeyinde bir farklılığın olmadığı görülmüştür (P>0.05). Deneysel işlemler sonrasında kontrol grubu öğrencilerinin Elektrik Başarı ön test ve son test puanları arasında toplamda ve Bloom'un taksonomisinin uygulama ve üst düzey bilişsel alt boyutlarına göre 0.05 anlamlılık düzeyinde anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür (P0.05). Araştırma sonunda kontrol grubu öğrencilerinin Akademik Benlik Tasarımı ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı bir farkın olmadığı tespit edilmiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to evaluate ?The Effect of the Technology and Project-Based Learning Approach Supported Thinking Journey Technique on The High School 11th Grade Students? Physics Course Achievement and Academic Self-Concept?. In this method, high school 11th grade students were invited into a thinking journey for eight weeks which included visual effects created with the help of various computer programs and required the development of projects related to the problem statement the students chose. In addition, the present study also investigated the degree of the relationship of the students? demographic backgrounds with their achievement (the subject of electric) and academic self-concept. The participants of the study were 68 11th grade students from two science classes (34 students from each class) at Nafiye-Ömer Şevki Cizrelioğlu High School in the Spring Term of the academic year of 2009-2010. The students in one of the classes constituted the experimental group, and those in the other class formed the control group. In this study, the Electric Achievement Test made up of 39 multiple choice questions prepared by the researcher to measure the students? knowledge about the subject of electric, the Likert-type Academic Self-Concept Scale including 45 items applied to determine the students? capacity regarding academic, the 6-item Personal Information Questionnaire applied to determine the students? demographic backgrounds, the 10-item Likert-type Individual Activities Evaluation Form applied for the students and the researcher as well as the teacher to evaluate students? performances, the 8-item Likert-type Group Activities Evaluation Form and a semi-structured interview form applied to determine the students? views about the process were used as the data collection tools. The applications lasted eight weeks. The subjects in the course of electric were taught via Technology and Project-Based Learning Approach Supported Thinking Journey Technique in the experimental group, while the subjects were taught via teacher-centered instructional methods and techniques in the control group. At the beginning and end of the study, the Electric Achievement Test and the Academic Self-Concept Scale were applied as pretest and posttest both to the experimental group students and to the control group students. In addition, at the end of the study, the individual and group performances of the experimental group students were evaluated by the students themselves as well as by the teacher and the researcher. Furthermore, at the end of the study, semi-structured interviews were held with the experimental group students to determine their views about the learning environment and the process. The data obtained in the study were analyzed via the techniques of dependent and independent groups t-test, Pearson correlation, anova test and descriptive statistics. The results revealed that there was no difference at the significance level of .05 between the Electric achievement pretest mean scores of the experimental group students and those of the control group students before the application with respect to the total scores and such sub-dimensions of Bloom?s taxonomy as knowledge, application and meta-cognition, (P>0.05). Following the experimental process, a significant difference at the significance level of 0.05 was found between the Electric achievement pretest and posttest mean scores of the control group students as a whole and with respect to such sub-dimensions of Bloom?s taxonomy as application and meta-cognition (P0.05). At the end of the study, it was revealed that there was no significant difference between the Academic Self-Concept pretest and posttest mean scores of the control group students (P>0.05).