Sosyal bilgiler dersinde özel yeteneklilere yönelik metaverse destekli iklim öğretimi
Metaverse-supported climate instruction for gifted and talented students in social studies education
- Tez No: 964557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BAYRAM YILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırma, Metaverse teknolojisi ile desteklenen iklim öğretiminin, özel yetenekli öğrencilerin iklim bilgisine yönelik akademik başarıları, sosyal bilgiler dersine yönelik tutum ve motivasyonları üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Karma yöntem deseni kullanılarak, deney grubuna Metaverse destekli, kontrol grubuna ise BİLSEM'e uygun olarak zenginleştirilmiş iklim öğretimi uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri, akademik başarı testi, tutum ve motivasyon ölçekleriyle; nitel veriler ise etkinlik değerlendirme günlükleri ve gözlem formlarıyla toplanmıştır. Bulgular, her iki grubun da akademik başarılarında anlamlı bir artış yaşandığını ancak gruplar arasında istatistiksel olarak belirgin bir fark bulunamadığını göstermiştir. Bu durum hem Metaverse destekli öğretimin hem de zenginleştirilmiş öğretimin akademik başarıyı desteklediğini göstermektedir. Tutum değişkeni açısından, kontrol grubunda uygulanan zenginleştirilmiş öğretim (problem çözme, proje tabanlı öğrenme ve grup çalışması vb.) öğrencilerin sosyal bilgiler dersine yönelik olumlu tutum geliştirmelerinde daha etkin bir rol oynadığı belirlenmiştir. Motivasyon boyutunda ise, Metaverse destekli öğretimin görsel, etkileşimli ve oyunlaştırılmış yapısı sayesinde deney grubunda daha belirgin bir artış sağlandığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, her iki öğretim yaklaşımının da kendine özgü avantajları olduğu görülmektedir: Metaverse teknolojisi, deneyimsel ve etkileşimli öğrenme süreçleri sunması ve soyut kavramları somutlaştırması sayesinde derse karşı motivasyon ve kavramsal öğrenme süreçlerini desteklerken; zenginleştirilmiş öğretim ise, öğrenci merkezli yapısıyla derse karşı olumlu tutum geliştirmede daha etkili olmuştur. Araştırma sonuçları, eğitimde teknoloji entegrasyonunun başarısının yalnızca kullanılan araçların yeniliğine değil, aynı zamanda pedagojik hedeflere uyum sağlamasına ve öğrenci ihtiyaçlarına cevap verebilme duyarlılığına da bağlıdır. Bu doğrultuda, sosyal bilgiler öğretiminde her iki yaklaşımın da birbirini tamamlayıcı, dengeli ve bütüncül biçimde kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the impact of climate education supported by Metaverse technology on the climate-related academic achievement, attitudes, and motivation of gifted students in Social Studies. A mixed methods research design was employed. While the experimental group received Metaverse-supported instruction, the control group was provided with enriched climate education aligned with the BİLSEM (Science and Art Centers) framework. Quantitative data were collected through academic achievement tests, attitude, and motivation scales, whereas qualitative data were gathered via activity evaluation journals and observation forms. The findings indicated that although both groups showed significant improvement in academic achievement, no statistically significant difference was found between them. This suggests that both Metaverse-supported and enriched instruction approaches positively contribute to academic achievement. In terms of attitude, the enriched instruction employed in the control group—emphasizing problem solving, project-based learning, and cooperative activities—was found to be more effective in fostering positive attitudes towards the Social Studies course. Regarding motivation, a more pronounced increase was observed in the experimental group, attributed to the visual, interactive, and gamified nature of the Metaverse-based learning environment. In conclusion, both instructional approaches demonstrated unique advantages: Metaverse technology supported motivation and conceptual learning through immersive and interactive experiences and the concretization of abstract concepts, whereas enriched instruction promoted more favorable attitudes through its learner-centered structure. The study's results highlight that the success of technology integration in education depends not merely on the novelty of tools employed but also on their alignment with pedagogical objectives and sensitivity to learners' needs. Accordingly, it is recommended that both approaches be utilized in a complementary, balanced, and holistic manner in the teaching of Social Studies.