Üstün zekalı olan ve olmayan ilköğretim öğrencilerinin fene ve bilime karşı algı ve tutumlarının karşılaştırılması
Comparison of intellectually gifted and non gifted students? perceptions and attitudes toward science
  1. Tez No: 300059
  2. Yazar: HANDAN ÜREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GAMZE ARIKIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalı?manın amacı, üstün zekâya sahip olan ve olmayan ilköğretim seviyesindeki öğrencilerin feni ve bilimi algılayı?ları ile fene ve bilime kar?ı tutumlarını kar?ıla?tırmaktır. Bu amaçla, T.C. Beyazıt Ford Otosan ?lköğretim Okulu?nda eğitim görmekte olan 61 üstün zekâlı, 121 üstün zekâlı olmayan toplam 182 öğrenci ile karma ara?tırma deseninde bir çalı?ma yürütülmü?tür. Veri toplama aracı, ara?tırmacı tarafından alan yazından faydalanılarak geli?tirilmi?tir ve üç kısımdan olu?maktadır.Veri toplama aracının ilk kısmında, demografik bilgiler toplamayı hedefleyen soruların yanı sıra açık uçlu sorular da bulunmaktadır. Veri toplama aracının ikinci kısmında, öğrencilerden çizim yapmaları istenmektedir. Veri toplama aracının üçüncü kısmı ise öğrencilerin fene ve bilime kar?ı tutumlarını ölçmeyi amaçlayan 5?li likert tipi ifadelerden olu?maktadır. Toplanan verilerin analizinde hem nitel hem de nicel yakla?ımlardan yararlanılmı?tır. Açık uçlu sorular ve çizimler için kodlamalar yapılarak temalar olu?turulmu?; bunların da frekans ve yüzde olarak dağılımları yapılmı?tır. Tutum ölçeğinden elde edilen verilerin analizinde ise SPSS programı kullanılarak Mann Whitney U Testi?nden yararlanılmı?tır. Elde edilen bulgular, üstün zekâlı olan ve olmayan öğrenciler için kar?ıla?tırılmı?tır.Sonuç olarak, üstün zekâlı öğrencilerin üstün zekâlı olmayanlara göre fen ve teknoloji dersine kar?ı daha fazla ilgili oldukları ve gerek fen ve teknoloji dersine gerekse bilime kar?ı daha olumlu tutumlara sahip oldukları bulunmu?tur. Her iki öğrenci grubunda da çizim yoluyla bilimi algılayı?ın en fazla bir disiplin yakla?ımı ile ifade edildiği ortaya çıksa da bu öğrencileri birbirinden ayıran bazı algılayı? farkları belirlenmi?tir. Çalı?ma sonucunda, her iki öğrenci grubunun fen ve bilim konusundaki algı ve tutumlarının geli?tirilmesine yönelik önerilerde bulunulmu?tur.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare intellectually gifted and non-gifted students in terms of their perceptions of science and their attitudes toward science. For this reason, a mixed type study was conducted with a total of 182 students, 61 of whom are intellectually gifted and 121 of whom are non-gifted studying at T.C. Beyazıt Ford Otosan Elementary School. In the data gathering process, an instrument with three forms developed by the researcher with the help of literature review was utilized.The first part of the data gathering instrument deals with demographic information and also contains open ended questions. The second part wants students make a drawing of science. The third part aims to measure scientific attitudes of the students with likert 5 type items. In data analysis, both qualitative and quantitative methods were used. Coding was made for open ended questions and drawings which collected students? responses under proper themes. According to those themes, frequency and percentage distributions were made for the analysis of first and second parts. For the analysis of the third part, Mann Whitney U Test was conducted by using SPSS program. And the findings were compared for the gifted and non-gifted students.As a result, it has been determined that intellectually gifted students are more interested in science and technology lesson and they possess more positive attitudes towards science when compared to non-gifted ones. For both student groups with the help of drawings, it has seen that they mostly perceive science in terms of a science discipline however; there are various variables which differentiate those student groups in terms of their perceptions. As a consequence of the study, several recommendations were presented for the improvement of the perceptions and attitudes of both student groups.