GaAs/ AlxGa1-xAs kuantum kuyu kızılötesi fotodedektörlerin optoelektronik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of optoelectronic properties of GaAs/ AlxGa1-xAs qauntum well infrared photodetectors
  1. Tez No: 300078
  2. Yazar: EMİNE ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ERGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada moleküler demet epitaksi sisteminde büyütülmüş asimetrik GaAs/ AlxGa1-xAs çoklu kuantum kuyularını içeren yapıların elektriksel ve optiksel özellikleri incelenmiştir. Yapılar fotolitografi yöntemi kullanılarak aygıt formuna getirilmiştir. Yapıların elektriksel özelliklerinin incelenmesi için sıcaklık bağımlı karanlık akım- voltaj karakteristikleri deneysel olarak ölçülmüştür. Asimetrik kuantum kuyularından oluşan yapıların karanlık akım- gerilim karakteristiklerinin de asimetrik davranış sergilediği görülmüştür. Isısal yayım kaynaklı karanlık akım Levine Modeli, 3D Taşıyıcı Sürükleme Modeli ve Salım Yakalama Modeli kullanılarak hesaplanmıştır. Deneysel bulguların ve hesaplanan sonuçların karşılaştırılması neticesinde deneysel sonuca en iyi uyan modelin Levine modeli olduğu tespit edilmiştir. Her bir yapı için taban enerji seviyeleri Kronig- Penney Metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Yapıların optik özelliklerinin incelenmesi kapsamında sıcaklığa bağlı fotolüminesans ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electrical and optical properties of structures consist of asymetric GaAs/ AlxGa1-xAs multi-quantum wells grown by molecular beam epitaxy system were investigated. The structures were formed in device form by using photolitography process. To investigate electrical properties, temperature dependent dark current-voltage characteristics were experimentally measured. The dark current-voltage characteristics of the structures formed by asymmetric quantum wells were exhibited asymmetric behavior. Dark current depending on thermionic emission was also calculated by using Levine Model, 3D Carrier Drift Model and Emission Capture Model. When experimental results and calculated results were compared it was seen that the best fitting on the experimental results was found to be Levine Model. The ground state energy levels of each structure were calculated by using Kronig- Penney Model. Within the scope of investigation optical properties of the structures, temperature dependent photoluminescence measurements were taken.