Kuantum kuyu ve küresel kuantum noktasında uyarılmış durum bağlanma enerjilerinin dönüm noktaları
Excited state binding energy turning points in quantum well and spherical quantum dot
- Tez No: 426789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ERDOĞAN, PROF. DR. HASAN AKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışmasında antisimetrik hapsedici potansiyele sahip GaAs/AlxGa1-xAs kuantum kuyusu ve sonlu hapsedici potansiyele sahip GaAs/AlxGa1-xAs küresel kuantum noktasının merkezinde yer alan yabancı atomun taban durum ve uyarılmış durum bağlanma enerjileri hidrostatik basınç etkisi altında farklı Alüminyum mol kesirleri için hesaplanmış, 2p0 uyarılmış durumu bağlanma enerjisi için dönüm noktaları belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, antisimetrik hapsedici potansiyele sahip GaAs/AlxGa1-xAs kuantum kuyusunda diamanyetik duygunluk taban durum ve uyarılmış durumlar için hidrostatik basınç ve Alüminyum mol kesri etkilerinin yanı sıra yabancı atomun konumu değiştirilerek hesaplanmıştır. Hesaplamalar etkin kütle yaklaşımı altında varyasyon metodu ile nümerik olarak yapılmıştır. Yapılan hesaplamalar sonucunda bağlanma enerjileri, 2p0 uyarılmış durumu bağlanma enerjisi için dönüm noktaları ve diamanyetik duygunluğun yabancı atomun hapsedildiği düşük boyutlu yapı, yapının genişliği (ya da yarıçapı), elektronun bulunduğu enerji durumu, hidrostatik basınç, Alüminyum mol kesri ve yabancı atomun yapı içerisindeki konumu gibi parametrelere önemli ölçüde bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ground state and a few excited state binding energies of a hydrogenic donor impurity located at the center of the asymmetric GaAs/AlxGa1-xAs quantum well and spherical GaAs/AlxGa1-xAs quantum dot has calculated under the influence of hydrostatic pressure and for different Aluminum concentrations, then 2p0 excited state binding energy turning points have optained. Additionally, the diamagnetic susceptibility of an off-centre hydrogenic donor impurity in ground and a few excited state in asymmetric GaAs/AlxGa1-xAs quantum well has been investigated under applied hydrostatic pressure and for different values of Aluminum concentrations. Calculations are carried out using the effective mass approximation within a variational approach. It has been observed that binding energies, 2p0 excited state binding energy turning points and diamagnetic susceptibilities are strongly dependent on the kind of low-dimensional structure that hydrogenic donor impurity has been confined, structure width (or radius), impurity state, hydrostatic pressure, Aluminum concentration and impurity location.