Orman ürünleri sanayi işletmelerinde müşteri ilişkileri yönetimi üzerine bir araştırma: İstanbul ili örneği
A research on the forest products industry management customer relationship management: An example of the city of Istanbul
  1. Tez No: 300098
  2. Yazar: MUHAMMET BEKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKER AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İşletme, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde pazarlama araçlarından biri olan Müşteri İlişkileri Yönetimi'nin, orman ürünleri sanayi işletmelerinde satış öncesinde, satış sırasında ve satış sonrasında uygulanışları, işletmelerin yatırım yapma nedenleri, kullanım şekilleri ve bu pazarlama aracından sağladıkları sonuçlar irdelenmiştir. Orman ürünleri sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde müşteri ilişkileri yönetiminin yeri ve öneminin incelendiği bu çalışmada, müşterinin işletme içindeki yeri öğrenilmeye çalışılmıştır. İşletmelerin müşterilerinin isteklerini sağlamak için nasıl yatırımlar yaptığı, yaptığı bu yatırımları nasıl uyguladığı, uygulamanın sonuçlarında neler elde ettiği, müşteri memnuniyetinin sağlanıp sağlanmadığı gibi şirketler arasında farklılık gösteren faktörlere göre değerlendirme yapılmıştır. Çalışmada verileri toplayabilmek için anket uygulaması yapılmıştır. Anket uygulanan toplam şirket sayısı 344'dür. Çalışma bölgesi olarak, İstanbul ili seçilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları kullanılmıştır. Hipotez testleri olarak t-testi, Anova, korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; genel olarak; Türkiye'de faaliyet gösteren orman ürünleri sanayisinde pazarlamaya ve müşteri ilişkilerine bütçe ve imkânları doğrultusunda önem verilmekte, işletmeler kurumsallaştıkça ve sermayeleri büyüdükçe modern anlamda pazarlamaya verilen önemin arttığı görülmektedir vb. gibi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, marketing tools, which is one of the Customer Relationship Management?s, forest products, industrial enterprises, pre-sales, during sales and after sales applications, businesses to invest in the causes, patterns of use they provide and the results are discussed in this marketing tool. Forest products companies operating in the industrial sector and the importance of place this model of customer relationship management, customer?s place of business in the tried to learn. The forest products industry demands of its customers how to ensure the investments made by businesses operating in, how he applied these investments, what the results obtained from the application, customer satisfaction has been ensured, according to factors that differ between companies, such as the assessment was conducted. The study of the surveys was collect to data. The total numbers of companies surveyed are 344. Working as a region, is based on province of Istanbul. The evaluations of operating data, descriptive statistical methods were used. Hypothesis testing as a t-test, ANOVA, correlation analysis were made. As a result of the research, in general, the forest products industry, marketing and customer relations in Turkey in line with the budget and look to support facilities, businesses and their capital grows said to have increased in the modern sense of the importance given to marketing and so on as the results have been obtained.