Fare karaciğerinde çeşitli etkenler ile oluşturulan doku hasarlarında GSH, GST ve selenyum tayinleri
- Tez No: 30010
- Danışmanlar: PROF.DR. SERMET ERLAÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, CCİ. ve AFB. 'in sıçan karaciğeri üzerin deki toksik etkileri GSH, GSH-S-transferaz ve selenyumun karaciğer dokusundaki düzeyleri incelenerek karşılaştırıl- mıştır. Ayrıca, fenobarbital (PB) gibi karaciğer ikinci faz enzimleri üzerinde (GSH-S transf erazlar gibi ) indüksi- yon etkisi gösterebilen bir bileşik bazı deney gruplarına uygulanmıştır. Deneyler beş grupta, dişi ve erkek Swiss-Albino türü sıçanlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gruplardan biri kontrol olarak seçilmiştir. Birinci gruba haftada iki kez sadece (1 ml/kg) CCİ-, ikinci gruba aynı dozdaki CCİ. ve %0.1 g PB, üçüncü gruba 1 ppm AFB,, dördüncü gruba ise AFB,' in yanısıra %0.1 g PB sekiz hafta süreyle, oral ola rak uygulanmıştır. Tüm gruplarda doku GSH analizi Ellman, GST aktivitesi Habig ve Selenyum analizi spektrofluoro- metrik yöntem ile yapılmıştır. AFB, miktar tayini ise HPLC ile gerçekleştirilmiştir. CCİ. uygulanan grupların patolojik incelemelerinde bu dokularda centrilobuler konjestiyon, nükleer vakuali- zasyon ve fokal yağlanma gözlenmiştir. Kontrol grubunda ortalama GSH düzeyi 6.09 + 0.18 pmol/g/g doku, GST akti vitesi 2944 + 3.87 nmol min mg protein. Selenyum 0.66 + 0.05 ng/g doku olarak saptanmıştır. CCİ. uygulanan bi rinci grupta ise sırasıyla 10.91 + 0.47 jjmol/g doku, 3747 + 8.74 nmol min mg protein, 1.20 + 0.15 ng/g doku dur.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxic effects of CC14 and AFBj on rat hepatic tissue have been compared by investigating the levels of GSH, GSH-S-transf erase enzyme and selenium. Also, phenobarbital (PB), a compound inducing second phase hepatic enzymes (such as GSH-S-transf erase) was treated to some experimental groups. Male and female Swiss-Albino rats have been used and experiments were carried out the five groups. One of the group was selected as a control group. The first and the second groups were treated by CC1. (1 ml/kg) twice a week but PB was added to the second group (%0.1 g). The third and the fourth groups were treated by AFB, (1 ppm), but to the fourth group PB was added as the sane dose of the second group. All of the groups have been treated per oral for eight weeks period. The levels of GSH and GSH-S-trans- f erase have been measured by Ellman and by Habig methods, respectively. A spectrof luorometric method has been used for selenium, and AFB, has been quantitied by HPLC. Pathological investigations showed that centrilobular congestion, nuclear vacualisation and focal fatty accumu lation occurred in hepatic tissue obtained from CC1. treated groups. In the control group the mean levels were as GSH 6.09 + 0.18 u mol/g tissue, GSH-S-transf erase activity 2944 + 3.87 n tnol.min- rag protein and selenium 0.66 + 0.05 ng/g tissue. Same parameters were respectively, 10.93 + 0.47 mol/g tissue, 3472 + 8.74 nmol min mg protein, 1.20 + 0.15 ng/g tissue in the first group. In this group a pexspMve.