Kuzu yetiştiriciliğinde süt ikame yemi kullanımının ve erken sütten kesimin besi performansı ile bazı rumen ve kan parametreleri üzerine etkisi
The Effects of using milk replacer and early weaning of lambs on growth performance and some parameters of blood and rumen fluid
- Tez No: 30011
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR DOĞAN TUNCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
6. ÖZET Kuzu Yetiştiriciliğinde Süt İkame Yemi Kullanımının ve Erken Sütten Kesimin Besi Performansı ile Bazı Rumen ve Kan Parametreleri üzerine Etkisi " Bu araştırma, süt ikame yeminin kuzu büyütmede koyun sütü yerine kullanılması ve erken sütten kesme imkanlarının belirlenmesi ve bu uygulamaların kuzularda besi performansı, yem maliyeti, bazı rumen sıvısı ve kan parametreleri ve karkas kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla 56 baş erkek Karacabey Merinosu kuzu kullanılarak yapılmış ve 98 gün sürmüştür. Denemede kullanılan kuzular, herbirinde 14 hayvan bulunan 4 gruba ayrılmıştır. Birinci ve II. gruptaki kuzular günde 2 defa annelerini emmişler; III. ve IV. gruptaki kuzulara ise süt ikame yemi verilmiştir. Bütün gruplardaki hayvanlara adlibitum konsantre yem ve günde hayvan başına 150 g kuru yonca verilmiştir. ikinci ve IV. gruptaki kuzular günlük konsantre yem tüketimleri 250 g'a ulaşınca; sütten ya da süt i karne yeminden kesilmişler ve deneme sonuna kadar konsantre yem ve kuru yonca ile beslenmişlerdir. Çalışma sonu canlı ağırlıkları 1., II., III. ve IV. gruplarda sırasıyla 38.15, 35.35, 32.00 ve 30.38 kg olarak gerçekleşmiş, 1. grup ile 3. ve 4. grup arasındaki fark önemli bulunmuştur (P0.05). Kesim ağırlıklarının farklı olmasından dolayı, süt ile beslenen gruplara ait karkas özellikleri ile ilgili verilerin, süt i karne yemi ile beslenen gruplardan daha üstün olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, kuzuların sütten veya süt ikame yeminden erken kesilmesi, besi performansını olumsuz yönde etkilememiş ve canlı ağırlık maliyetini aşağıya çekmiştir. Diğer taraftan, kuzu beslemede süt ikame yeminin kullanımı, her ne kadar canlı ağırlık artışını olumsuz yönde etkilemiş ise de; canlı ağırlık artışının maliyetini büyük ölçüde düşürmüştür. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Using Milk Replacer and Early Weaning of Lambs on Growth Performance and Some Parameters of Blood and Rumen Fluid. " This study was conducted to determine the possibilities of using milk replacer and early weaning program on lamb rearing and the effects of this applications on the growth performance, feeding cost of one kg weight gain, some parameters of rumen fluid and blood and carcass quality. In the experiment, 56 Karacabey Merino lambs were used for 98 days. The animals were divided into four groups each containing 14 lambs. The lambs in group I and II were allowed to suck twice in a day and the ones in group III and IV were weaned in a week and fed calf milk replacer. All the animals were fed ad libitum concentrate mixture and 150 g/day alfalfa hay. The lambs in group II weaned when they could consume 250 g/day concentrate. The lambs in group IV were given milk replacer until they could consume same amount concentrate. The final weights of the groups were 38.15, 35.35, 32.00 and 30.38 kg.