Kekik yağının kuzuların performansı üzerindeki etkilerinin ölçülmesi
Measurement of the effects of thyme oil on the performance of lambs
  1. Tez No: 950649
  2. Yazar: TUĞMAÇ ALTINÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANAY BİLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Dünya genelinde ve ülkemizde hayvancılık faaliyetlerinin üzerinde durduğu en önemli konulardan biri hayvanların kesim ağırlığına gelme sürelerini kısaltmak ve süreci en ekonomik hale getirmektir. Devlet kurumları ve şirketler bu konuda yoğun çalışma gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte küçükbaş yetiştiriciliğinde önemli kayıplara sebep olan yavru ölümlerinin engellenmesi ve damızlıklarda süt verimi ile döl verimini artırmayı hedefleyen çalışmalar da yapılmaktadır. Ancak kullanılan her bir ilacın yan etkisinin bulunması sebebiyle, hayvan sağlığı ve verim parametreleri dikkate alınarak doğada bulunan bitkilerin, esansiyel yağlarının sürece doğal bir çözüm üretmesi gündeme gelmiştir. Bu çalışmada, karvakrol oranı %81.715 olan kekik yağının kuzu performansı üzerindeki etkilerini incelenmek amaçlanmıştır. Çalışmada deneysel yöntem kullanılarak; Balıkesir'de bulunan özel bir koyunculuk işletmesinde yakın yaş ve canlı ağırlığa sahip anaç koyunlardan doğan ve rastgele seçilen 30 adet kuzu ile kontrol grubu ve deneme grubu oluşturulmuştur. 15 adetlik deneme grubuna bakım rutinlerine ek olarak 0,1 ml/10 kg canlı ağırlık kekik yağı oral yolla verilmiştir. Kontrol ve deneme grubunda yem ve su ad libitum uygulanmıştır. Araştırma boyunca kuzuların canlı ağırlıkları 0, 49, 70 ve 90. günlerde tartım yapılarak belirlenmiştir. Kesim sonrası karkas ağırlığını belirlemek amacıyla tartımları yapılmıştır. 0.gün yapılan tartımlarda kontrol grubundaki kuzuların ağırlık ortalaması 3460 g, deneme grubunun ağırlık ortalaması ise 3486,7 g'dır. 49. günde yapılan tartımda ağırlık ortalamaları kontrol grubunda 26334,7 g iken deneme grubunda ise 28265 g olarak tespit edilmiştir. Ancak 70. günde kontrol grubu 39042,7 g ve deneme grubu 38571 g olarak tartılmış ve kontrol grubu kuzuları biraz daha ağır olduğu belirlenmiştir. Kuzuların canlı ağırlıkları deneme süresi içerisinde kontrol ve kekik yağının verildiği çalışma gruplarının karkas ağırlıkları istatistiki olarak önemli farklılık göstermiştir (p=0,01). Karkas randımanına bakıldığında gruplar arasında istatistiki açıdan önemli fark bulunamamıştır (p=0,07). Gruplar arası canlı ağırlıklarda farkın az olması saha şartları için önemsiz görünmekte ancak bu yönde çalışmaların devamı noktasında önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues that livestock activities focus on in the world and in our country is to shorten the time for animals to reach slaughter weight and to make the process the most economical. Government agencies and companies are working intensively on this issue. In addition, studies are carried out to prevent the deaths of offspring, which cause significant losses in ovine breeding, and to increase milk yield and fertility in breeders. However, due to the fact that each drug used has side effects, it has come to the fore that the essential oils of plants found in nature produce a natural solution to the process, taking into account animal health and yield parameters. In this study, it was aimed to investigate the effects of oregano oil with 81.715% carvacrol ratio on lamb performance. Using the experimental method in the study; In a private sheep breeding enterprise in Balıkesir, a control group and a trial group were formed with 30 randomly selected lambs born from broodstock sheep of similar age and live weight. In addition to the maintenance routines, 0.1 ml/10 kg live weight oregano oil was given orally to the trial group of 15 units. In the control and trial group, feed and water ad libitum were applied. Throughout the study, the live weights of the lambs were determined by weighing on days 0, 49, 70 and 90. After slaughter, carcass was weighed to determine its weight. The average weight of the lambs in the control group was 3460 g and the average weight of the experimental group was 3486.7 g. At the weighing on the 49th day, the mean weight was 26334.7 g in the control group and 28265 g in the experimental group. However, on the 70th day, the control group weighed 39042.7 g and the experimental group weighed 38571 g, and the control group lambs were slightly heavier. The live weights of the lambs showed statistically significant differences in the carcass weights of the control and thyme fat study groups during the trial period (p=0.01). When the carcass yield was examined, there was no statistically significant difference between the groups (p=0.07). The fact that the difference in live weights between the groups is low seems insignificant for the field conditions, but it is important for the continuation of studies in this direction.