Potansiyel herbisit olarak yeni 1,2,4-triazin ve pirazin-2,3-dikarbonitril türevi heterohalkalı bileşiklerin sentezi
Synthesise of 1,2,4-triazine and pyrazine-2,3-dicarbonitrile derivatives as potential herbicides
  1. Tez No: 300157
  2. Yazar: EMİNE DİLEKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET HAKAN ÜNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada potansiyel herbisit olarak yeni 1,2,4-triazin ve pirazin-2,3-dikarbonitril iskeletine sahip heterosiklik bileşikler sentezlenmiştir. Metot başlangıç maddesi olan bazı furan-2,3-dionların, S-metilizotiyosemikarbazit ve diaminomaleonitril ile yeniden halkalaşma reaksiyonuna dayanır. Buna ilave olarak sentezlenen pirazin-2,3-dikarbonitril bileşiklerinin hidrolizi edilerek bu bileşiklerin bazı türevleri elde edilmiştir.Sentezlenen yeni bileşikler moleküler spektroskopik metotlarla karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, novel 1,2,4-triazine and pyrazine-2,3-dicarbonitrile derivatives were synthesized as potential herbicides. The method was based on cyclocondensation of furan-2,3-diones with S-methylisothiosemicarbazide and diaminomaleonitrile. Moreover, the synthesized pyrazine-2,3-dicarbonitrile derivatives were transformed to its corresponding new derivatives by hydrolyze reactions.The synthesized new compounds were characterized with molecular spectroscopic methods.