Sefoperazon-Cu(II) kompleksinin spektrofotometrik kararlılık sabitinin hesaplanması
Determination of spectrophotometric stability constant of cefoperazone-Cu(II) complex
  1. Tez No: 300219
  2. Yazar: HALİS ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, üçüncü kuşak sefalosporin grubu antibiyotiklerinden sefoperazon kullanılmıştır. Asetonitril-su (v:v, 1:1) çözeltisi ile hazırlanan sefoperazon-Cu(II) kompleks çözeltisi ve sefoperazon etken madde çözeltisinin değişik pH'lardaki tampon çözeltilerle istenilen konsantrasyona ayarlanıp, pH taraması yapılmıştır. Daha sonra sefoperazon ve sefoperazon-Cu(II) kompleksinin farklı konsantrasyonlardaki UV-Vis. absorbans ölçümleri alınmıştır. Tez çalışmasının amacı 3 temel esasa dayanmaktadır. Bunlar;Çözelti ortamında sefoperazon ve sefoperazon-Cu(II) kompleksinin analitik amaçlı kullanılıp, kullanılmayacağı ve Job metodu ile sefoperazon-Cu(II) kompleksinin kararlılık sabitinin hesaplanması araştırılmıştır.Sefoperazon-Cu(II) ve sefoperazon kompleksinin analitik amaçlı incelemelerinde, çeşitli validasyon paremetreleri esas alınmıştır. Doğrusallık aralığı, kesişim, korelasyon katsayısı, eğim, teşhis sınırı, tayin alt sınırı ve tekraredilebilirlik gibi parametreler hem, sefoperazonun hem de sefoperazon-Cu(II) kompleksinin, rutin kantitatif analizler için analitik amaçlı kullanılabileceğini göstermiştir. Ayrıca spektrofotometrik job metodu ile yapılan çalışmalar sonucunda sefoperazon-Cu(II) kompleksinin stokiyometrisinin ML şeklinde1:1 olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the cefoperazone that is lane there in the cefalosporine group antibiotics was used. pH scanning has been done in the solutions with different concentrations of the cefoperazone and cefoperazone-Cu(II) complex in the acetonitrille-water (v:v, 1:1) solvent mixture. Then, the absorbance measurements of the cefoperazone and cefoperazone-Cu(II) complex in the different concentrations have been done. Aim of the study is based on three esbential principles:One of them, whether the cefoperazone and cefoperazone-Cu(II) complex in the solution can be used or not and determination of the stability constant of the cefoperazone-Cu(II) comlex was calculated by the Job method.In the analytical investigations of the cefoperazone and the cefoperazone-Cu(II) complex, several validation parameters were used. The parameters such as, the linearity interval, overlab, correlation coefficient, diagnostic limitation, appointment sub limitation and repeatability have been shawed that both cefoperazone and cefoperazone-Cu(II) compounds can be used for the rutin quantitative and qualitative analyses. Moreover, in the result of the studies by Job method, the stoichiometry of the cefoperazone-Cu(II) complex was found in 1:1 ratio (ML).