Düşük boyutlarda tuzaklanmış soğuk atomik gazlar
Cold atomic gases trapped in low dimensions
- Tez No: 300218
- Danışmanlar: PROF. DR. S. EROL OKAN, PROF. DR. ZEHRA AKDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bir boyutlu optik örgü potansiyelinde bozon (87Rb)-bozon (41K) atomlarının karışımının Bose-Einstein yoğunlaşması incelenmiştir. Sistem kısa menzilli bağlantı düzensizliği çerçevesinde sıkı-bağlılık Bose-Hubbard Hamilton fonksiyonu ile belirlenmiş, durum yoğunluğu ve yerelleşmenin irdelenmesinde Green fonksiyonları kullanılmıştır. Atomlar arası saçılma uzunluğunun değiştirilmesi ile atomların yerelleşmesinin kontrol edilebileceği belirlenmiştir.Bir boyutlu optik örgünün site enerjileri üzerinde, kısa menzilli bağlantı yerine benek potansiyelin davranışını veren uygun bir bağlantı fonksiyonu kullanılarak yeni bir düzensizlik elde edilmiştir. Sistemde Anderson yerelleşmesinin gözlenme olasılığı araştırılmıştır. Yerelleşme uzunluğu ve durum yoğunluğu bir önceki bölümde sunulan analitik yöntemler kullanılarak hesaplanmıştır. Sabit ve büyük bir düzensizlik şiddetinde, benek potansiyelin, yerelleşme üzerindeki etkisinin bağlantı fonksiyonunun uzunluğuna bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Bose-Einstein condensation of boson (87Rb)-boson (41K) atoms mixture are studied in one dimensional optical lattice potential. The system is treated within a 1D tight-binding Bose-Hubbard Hamiltonian in the presence of short-range correlated disorder. The Green?s function is used to examine density of state and localization properties. It is determined that the localization of the atoms is controlled by changing the scattering lenght of the atoms.A new disorder has been observed on the site energies of the one dimensional optical lattice by using a suitable correlation which acts like the speckle potential. The observed possibility of Anderson localization in the system is inquired. The localization length and density of state are calculated by using the analytical method presented in the previous section. It is seen that at fixed, large, disorder strength, the localization efficacy of the speckle potential depends strongly on the width of the auto-correlation function.