2-amino-9-((2-hidroksietoksi) metil)-1H-purin-6 (9H)-bir (asiklovir)' in bazı geçiş metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu, kataliz ve elektroanalitik yönlerinin incelenmesi
2-amino-9-(propoxymethyl)-1H-purin-6(9H)-one (acyclovir) some transition metal complexes, synthesis and characterization of catalysts and the orientation of electroanalytical investigation
  1. Tez No: 300223
  2. Yazar: MEHMET VAHDETTİN AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada antiviral grubu olan Asiklovir etken maddesinin bazı geçiş metal kompleksleri (Cu(II), Zn(II), Pt(II), Fe(III) ve Ru(III)) sentezlenmiştir.Sentezlenen komplekslerin yapıları hem analitik (erime noktası, elementel analiz, titrimetri, gravimetri) hem de spektrofotometrik (UV, IR, NMR ve MS) yöntemler kullanılarak karakterize edilmiştir. Komplekslerin manyetik özellikleri, manyetik süseptibilite tekniği kullanılarak karakterize edilmiştir. Termal davranışları DTA-TG teknikleri kullanılarak incelenmiştir. Analitik ve spektrofotometrik olarak yapıları aydınlatılan komplekslerin biyolojik aktiviteleri incelenerek, başlangıç etken maddesinin aktivitesi ile kıyaslanmıştır. Sentezlenen komplekslerin kataliz özellikleri incelenerek birbirleri arasında kıyaslanmıştır. Komplekslerin elektrokimyasal davranışları hem yükseltgenme hem de indirgenme yönünde dönüşümlü voltametri (DV) tekniği kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the some transition metal complexes (Cu(II), Zn(II), Pt(II), Fe(III) and Ru(III)) of acyclovir were synthesized.Structures of the synthesized complexes, both analytical (melting point, elemental analysis, titrimetry, gravimetry) and spectrophotometric (UV, IR, NMR and MS) have been characterized using the methods. The magnetic properties of complexes, have been characterized using the technique of magnetic susceptibility. Thermal behaviors were investigated using DTA-TG techniques. Illuminated by examining the structures of complexes as spectrophotometric analytical and biological activities, compared to the activity of the initial active ingredient. By examining the catalysis properties of the synthesized complexes were compared between each other. The electrochemical behavior of complexes in the direction of both the oxidation and reduction cycle voltammetry (CV) has been investigated using the technique.