4G teknolojisinde kullanılmakta olan WIMAX ve 3GPP LTE sistemlerinin incelenmesi ve karşılaştırılması
3GPP LTE and WIMAX systems,which are used in 4G technologies, comparasion and analysis
  1. Tez No: 300235
  2. Yazar: MUSTAFA SERDAR OSMANCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL KIYMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnternet kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak artan bant genişliği özellikle mobil operatörler için verilen hizmet çeşitliliği açısından çok önemlidir. İlk olarak 1G ile başlayan ve şu anda dünya da örnek uygulamaları ve testleri devam eden 3GPP LTE ve WİMAX teknolojileri operatörler için yeni hizmetleri ortaya koymuştur.WİMAX ve 3GPP LTE teknolojilerine giriş yapmadan önce eski teknolojilere değinmenin faydalı olacağı düşünülerek 1G teknolojilerinden LTE'ye kadar gelişen süreçteki sistemler tezin giriş bölümünde ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Tezin ilerleyen kısımlarında LTE standartizasyon çalışmalarını yürüten 3GPP organizasyonu ve performans açısından temel LTE gereksinimleri, LTE ve WİMAX teknolojilerinin kullandığı mimariler ve bu mimariler içinde kullanılan düğümler işlevsellikler ve bu düğümleri birbirine bağlayan arayüzler, uplink ve downlink transmisyon teknikleri ve çoklu anten tekniği (MIMO) anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In parallel to widespread use of the Internet has become an inevitable increase in the bandwidth needed. Bandwidth is very important, especially for mobile operators given the increasing diversity of services. First, starting with 1G and is currently ongoing in the world sample applications and testing 3GPP LTE and WiMAX technologies has revealed new services for operators.WiMAX and 3GPP LTE technologies will be useful to mention earlier technologies in mind before entering the emerging LTE technologies 1G systems are in the process is described in detail in the introduction part of the thesis. 3GPP LTE standardization work later in the thesis, organization and performance in terms of carrying out the basic requirements of LTE, LTE and WiMAX technologies, architectures, and architectures used by the nodes used in the functionality and interfaces that connects these nodes, the uplink and downlink transmission techniques and multiple antenna techniques (MIMO) is explained.