Gelişen uzay sistemleri, uydu teknolojileri ve TSK'da askeri uydu kullanımının incelenmesi
Improving space systems, space technologies and research using of military satellite in the Turkish army
  1. Tez No: 300247
  2. Yazar: UTKAN VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT İNCE, PROF. DR. OKYAY KAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada uzay kavramı hakkında genel bir bilgi verilerek, uzay çalışmalarının kısa tarihçesi ve Türkiye'de uzay çalışmalarının tarihi konuları kısaca sunulmuştur. Tarih bilgisinin ardından uzayda görev yapan insan yapımı uyduları incelemek üzere uydu tanımı, yörünge kavramı ve yörünge tipleri üzerinde durulararak, yörüngelerin kullanıldıkları görev alanları, önbilgi olarak belirtilmiştir. Uyduların görev yaptıkları alanlar, haberleşme, gözlem, seyrüssefer, meteoroloji, bilimsel ve arama-kurtarma amaçlı uydular ana başlıkları altında toplanmıştır. Her anabaşlığın altında, bu görev alanına ait görevleri icra eden uydular ve teknolojileri hakkında bilgiler sunulmuştur. Bu örnekler eski ve yeni tip teknolojileri de içerecek şekilde altsistemleri ile birlikte verilmeye çalışılmıştır.Uzay, uydular ve teknolojilerini oluşturan bölümlerin ardından ülkemizde uzay alanında çalışmalar yapan veya yapmaya çalışan kurumlar ve ülkemiz açısından önemli Bilsat, Rasat, Göktürk ve Türksat gibi projeler hakkında genel bilgiler sunulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ise uzay konusunda yer aldığı Göktürk, Elektro-Optik Kamera, Momentum Jiroskobu gibi projeleri, Askeri uydu yol haritası ve HUTEN faaliyetleri hakkında genel bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, after giving information about space concept, it has been shortly presented about space studies and the history of these studies in Turkey. Following knowledge of history, first, it has been dwelled on definition of satellite, orbit concept and the types of orbit to analyze the man made satellites, which are on duty in the space. Afterwards, it has been given foreknowledge about the mission areas of these orbits. It has also been fallen the field of these satellites under the main topics of Communication, Observation, Navigation, Meteorology, Scientific, and Search&Rescue. Under every headline, it has been given information about the satellites, which perform same missions, and their technologies. These examples have been given with old and new technologies and their subsystems.After the sections of Space, Satellites and their technologies, it has been presented general information about the institutes, which are working or trying to work in space field in our country, and the important projects in respect to Turkey, such as Bilsat, Rasat, Gokturk and Turksat. It has been also given information about the Gokturk, Electro-Optic Camera, Momentum gyroscope projects which Turkish Armed Forces took part in and about the activities of the Military Satellite Roadmap and HUTEN