Konteyner yükleme probleminin karma evrimsel algoritmalar ile çözümü
Container loading problem with evolutionary computing
- Tez No: 300248
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Uluslararası piyasada rekabet koşulları her geçen gün daha da zorlaşırken üretimden elde edilen ürünün müşteriye en düşük maliyetle ulaştırılması kuruluşların ana gayesi olmuştur. Birçok sektörde ürün maliyetini etkileyen en önemli faktör ulaştırmadır. Bu faktörün hava, kara ve deniz yollarındaki bileşenlerinin en etkin şekilde kullanmak ürün maliyeti üzerinde büyük değişimlere yol açacağı gibi müşteri memnuniyetini de en üst seviyeye çıkaracaktır. Ulaştırmanın etkin kullanılması taşıma kapasitesinin etkin kullanılması demektir ki bu da yüklemenin iyi yapılmasına bağlıdır. Bu çalışmada 3 boyutlu konteyner içersine değişik boyuttaki kutuların yerleştirilmesi amaçlanan konteyner yükleme problemi incelenmiştir. İlk bölümde konteyner yükleme probleminin dahil olduğu genel adıyla kesme ve paketleme problemlerinin tanımı yapılmış ve alt kategorilere ayrılarak açıklanmıştır. Takip eden bölümde konteyner yükleme probleminin modellemesi yapılarak önerilen çözüm tekniği anlatılmıştır. Geliştirilen çözüm tekniği literatürde sıkça kullanılan test verileri ile sınanarak sonuçlar yorumlanmıştır. Son bölümde ise çalışmadan elde edilen sonuç özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In global world, the competition conditions is very hard, because of this reason the purposes of foundations are lower costs of products than the others.The most of the sectors in the market need logistic services which make costs to be higher. So we have to use capacity of logistic efficently. In air, ground and navy transportion, the most important rule is effective loading. In this study, 3-dimensions container loading problem is researched. Firstly, cutting and packing problems types including container loading problems are described and categorized. In the next section, container loading problem is modelled and the purpose solution of problem is explained. In the other section, we computed problems with popular test datas. In the last section, we concluded all about we have done.