Tektür ve tektür olmayan ortamlarda sabit yanlış alarm olasılığı işlemcisinin başarımı
Constant false alarm rate processor?s performance in homogeneous and non homogeneous background
- Tez No: 300253
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR KARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Radarlarda ortam şartları bilindiği varsayılarak sabit bir eşik seviyesi belirlenir. Ortam şartlarının bilinmediği veya değişimler gösterdiği zaman uyarlanabilir bir eşik seviyesinin belirlenmesi gerekir. Sabit Yanlış Alarm Olasılığı (SYAO) işlemcileri bu sorunu çözmek için önerilmiştir. SYAO işlemcileri, ortamdan aldığı referans değerlerle ortamın gürültü seviyesini tahmin ederek eşik seviyesini ayarlamaktadır. Bu çalışmada tektür ve tektür olmayan ortamlarda (çevresel yansıma geçiş bölgeleri, birbirine yakın çoklu hedeflerin olduğu durumlar ve elektronik karıştırmanın mevcut olduğu ortamlar) Hücre Ortalamalı SYAO, En büyük SYAO ve En küçük SYAO işlemcilerinin sezimleme başarımları ile sabit yanlış alarm olasılığını kontrol altında tutabilme başarımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In radars, a constant radar threshold is defined when the environment is known . But an adaptive threshold is needed when the environment is unknown or is changing. Constant False Alarm Rate (CFAR) Processor is proposed to solve this problem. CFAR Processor, determines the threshold by estimating the present noise. Noise is estimated with the samples taken from the environment. In this dissertation, Cell Averaging CFAR, Greatest of CFAR and Smallest of CFAR Processors? detection performance and ability of controlling false alarm rate in homogeneous and nonhomogeneous (clutter edge, multiple target, pulse jamming) background is investigated.